reklama
Chlapci vytrhli v pardubické nemocnici mandle. Skončil v kómatu! - anotační obrázek
Chlapci vytrhli v pardubické nemocnici mandle. Skončil v…

Soudce Pablo Llarena zamítl žádost dvou katalánských exministrů Oriola Junquerase a Joaquima Forna a katalánského aktivisty Jordiho Sáncheze, kteří chtěli dostat vycházky alespoň pro účast na schůzích parlamentu. Ten má být ustaven příští týden ve středu.

Llarena také nařídil, aby bylo zajištěno právo těchto tří politiků na výkon mandátů prostřednictvím delegování hlasu po dobu, kdy budou ve vazbě.

Podle listu El País se v textu výslovně uvádí, že má být zajištěno právo těchto poslanců, "a žádných jiných". Podle deníku El País měl soudce na mysli pětici členů bývalé katalánské vlády, kteří po obvinění ze vzpoury uprchli do Belgie, aby se vyhnuli vazbě.

Separatisté získali v prosincových volbách 70 křesel ve 135členném parlamentu, čímž by tedy opět měli mít teoreticky absolutní většinu (minimálně 68 hlasů). Bez pěti uprchlíků v Bruselu a třech ve vazbě ji ale nemají. Pokud ale Junqueras, Forn a Sánchez delegují svůj hlas na zástupce, budou mít separatisté v parlamentu jistých 65 hlasů. Pro absolutní většinu jim budou chybět tři hlasy, které mohou získat například tak, že se některý z pěti poslanců v Bruselu vzdá mandátu ve prospěch jiného na kandidátce.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama