Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce lidí v Katalánsku demonstrují za propuštění separatistů

Katalánsko
Katalánsko
Foto: Pixabay

Barcelona - Tisíce lidí vyšly dnes večer do ulic v řadě měst Katalánska demonstrovat za propuštění separatistických aktivistů, kteří jsou právě dnes ve vazbě už tři měsíce.

Davy lidí se shromáždily i v Barceloně, kde průvod směřuje k budově nejvyššího soudu. Informoval o tom katalánský deník El Nacional.

Manifestace se kromě Barcelony konají mimo jiné ve městech Sabadell, Tarragona, Lleida, Girona či Reus. Ve všech z nich lidé nesou podle záběrů ze sociálních sítích transparenty s nápisem "Svobodu pro politické vězně", jimiž označují dva lídry separatistických organizací Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta a dva exministry katalánské vlády Oriola Junquerase a Joaquima Forna.

Sánchez a Cuixart jsou ve vazbě od poloviny října kvůli tomu, že v září svolali demonstraci na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum, které tamní vláda chystala a nakonec i uspořádala 1. října přes zákaz Madridu. Dva exministři jsou ve vazbě od začátku listopadu kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Ze stejného důvodu je obviněna celá regionální vláda, kterou Madrid koncem října kvůli tomu odvolal.

Témata:  Španělsko Katalánsko demonstrace ve Španělsku

Aktuálně se děje

18. srpna 2026 9:18

Soukupova zranění odhalena. Kamarád vysvětlil, proč to tak odnesl

Jaromíru Soukupovi šlo při nedávném útoku o život, tvrdí lidé z jeho okolí, když komentují zranění, která podnikatel při incidentu utrpěl. Podle nejnovějších informací byla zlomenina ruky ještě komplikovanější, než se doposud myslelo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy