Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obama nechal rozšířit rakovinu terorismu. Katastrofa je nevyhnutelná, varuje Bushův muž

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Foto: saharareporters.com

Stále nevíme kdo, nebo co nese vinu za havárii letu EgyptAir 804, ale jedno víme jistě: teroristická hrozba roste a nepodaří se ji zadržet ve Středomoří. Tvrdí to alespoň Marc Thiessen, někdejší speechwriter George W. Bushe. Ve svém komentáři pro server Washington Post tvrdě napadl současnou politiku administrativy Baracka Obamy.

Rakovina se šíří

Bushův muž připomíná, že v reakci na kritiku toho, jak prezident Obama řeší terorismus, tiskový mluvčí Bílého domu Josh Earnest minulý čtvrtek zveličil veškeré porážky, které v posledních měsících utrpěl Islámský stát (IS), když zdůraznil, že 45% obydlených území v Iráku, které dříve tato extremistická organizace kontrolovala, bylo znovu dobyto, přičemž v Sýrii toto číslo dosahuje 20%.

"To je jako by pacient, který ignoroval diagnózu rakoviny, úmyslně nadřazoval to, že se konečně zmenšil nádor v jeho plíci, nad skutečnost, že ho nechal rozšířit se a metastazovat do svých dalších orgánů," nebere si servítky Thiessen. Tvrdí, že pokud by byla rakovina v podobě IS napadena dříve, Obama mohl především zastavit její šíření. Namísto toho však tuto teroristickou skupinu zlehčoval coby nějaký "juniorský team", který se pouze angažuje v četných lokálních bojích o moc a roztržkách, nemá kapacity a dosah bin Ládina a nepředstavuje přímou hrozbu pro USA, kritizuje speechwriter.

"(Obama) neudělal nic, zatímco rakovina rostla v Sýrii a následně se rozšířila do Iráku," pokračuje Thiessen s poznámku, že nyní se nádor šíří a metastazuje do celého světa.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Thiessen odkazuje na poslední analýzu CNN, podle které od vyhlášení chalífátu v roce 2014 IS provedl 90 útoků v 21 zemích mimo Irák a Sýrii, při nichž zahynulo 1390 lidí a více než 2000 dalších bylo zraněno. IS je přítomen ve více než desítce zemí a vyhlásil své provincie v Alžírsku, Libyi, Egyptě, Nigérii, Saudské Arábii, Jemenu, Pákistánu a Afghánistánu, podotýká Bushův poradce. Připomíná i zprávu Washington Post z loňského roku, že od prosincového stažení většiny amerických a mezinárodních sil IS stále více proniká do Afghánistánu, kde sype chilli do ran svých nepřátel, topí jejich ruce ve vařícím oleji, oslepuje, mučí a nechává roztrhat vesničany výbušninami.

"Zatímco IS se šíří a roste, Al-Káida realizuje svůj comeback," konstatuje Thiessen. Domnívá se,  že zatímco Obama oslavuje zabití vůdce Talibanu Achtara Muhammada Mansúra jako "významný milník", Taliban ve skutečnosti zaznamenává v Afghánistánu velké vojenské úspěchy, což otevřelo dveře pro Al-Káidu. Jak v říjnu informoval Washington Post, americký nálet cílil na zřejmě největší výcvikový tábor Al-Káidy v Afghánistánu zaznamenaný za posledních 14 let tamní války, poukazuje Bushův spolupracovník. "Zní to dobře, ale je zde jeden malý problém: žádné velké tábory Al-Káidy tam nebyly, když Obama nastupoval do úřadu," tvrdí Thiessen. Dodává, že nyní v zemi, kde byli vycvičeni pachatelé útoků z 11. září 2001, dochází opět k výcviku teroristů.      

Lžeme sami sobě

Al-Káida také znovu získává ztracenou půdu pod nohama v Jemenu, v zemi, kde vycvičila atentátníka, který se v roce 2009 málem odpálil v letadle směřujícím do Detroitu, konstatuje Thiessen. Odkazuje též na nedávné zprávu Institutu pro studium války a Projektu kritických hrozeb Amerického iniciativního institutu, která uvádí, že syrská odnož Al-Káidy, Fronta an-Nusrá, představuje největší dlouhodobé nebezpečí ze všech salafistických džihádistických skupin a z dlouhodobé perspektivy je její model pro USA nebezpečnější než IS.    

Nakonec Thiessen cituje amerického generála Jacka Keanea, který nedávno prohlásil, že Al-Káida se v posledních pěti letech čtyřnásobně rozrostla. "Lžeme sami sobě, pokud si myslíme, že násilí, kterého jsme svědky, se omezí na Blízký východ, jižní Asii, severní Afriku či Evropu," hřímá Bushův poradce. Je podle něj otázkou času, než IS nebo Al-Káida přenesou násilí do Spojených států.   

Situace je dle Thiessena v mnoha ohledech nebezpečnější a složitější než před 11. zářím 2001, kdy USA čelily hrozbě jedné teroristické sítě, Al-Káidy, která měla své útočiště v jediné zemi, v Afghánistánu. Dnes Amerika čelí nebezpečí ze strany mnoha teroristických skupin, které se skrývají v deseti či více zemích, varuje speechwriter. Dodává, že navíc zažíváme něco, co nikdy předtím nenastalo - dvě teroristické organizace, IS a Al-Káida, spolu soupeří o srdce věrných džihádistů a těch, kdo džihádisty finančně podporují. "Způsob, jakým vyhrát tuto soutěž, je provést jako první katastrofální útok zde ve Spojených státech," bije na poplach Thiessen.   

Bushův muž připomíná, že americká administrativa, které sloužil, měla následující mantru: "Budeme s nimi bojovat tam, tudíž jim nebudeme muset čelit doma." Obama toto motto opustil a nyní se hrozba přibližuje ke Spojeným státům každým novým dnem, uzavírá varovně Thiessen.

 

Témata:  USA Barack Obama terorismus

Související

Aktuálně se děje

10:12

Zimní počasí zase ustoupí podzimu. Oteplení je za rohem

Listopadová zimní epizoda končí. Sobota je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jejím posledním dnem. Loučení je to stylové. Přes noc totiž mrzlo a na řadě míst i padal sníh v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy