Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Autorka fantasy románů Guinová zemřela

Knihovna
Knihovna
Foto: Pixmac

Portland (USA, Oregon) - V pondělí zemřela americká spisovatelka Ursula Le Guinová, bylo jí 88 let. Psala poezii, knížky pro děti, eseje, ale snad nejvíc ji proslavily sci-fi a fantasy romány.

Ursula Le Guinová již ve svých jedenácti letech poslala svůj první příběh do magazínu Astounding Science Fiction, byla však odmítnuta.

Nakonec patřila k nejuznávanějším světovým autorům žánru fantasy. Pohledem postav z jiných světů popisovala zdejší kulturu a civilizaci.

V češtině vyšly na příklad romány Smrtonosné sny (1994) a Levá ruka tmy (1995), nebo sbírka povídek Příběhy ze Zeměmoří (2001).

Témata:  úmrtí knihy kultura

Související

Aktuálně se děje

23. dubna 2026 17:06

Dara Rolins oznámila pauzu. Na Slovensku ji však čeká vystoupení

Dara Rolins nedávno vyhlásila uměleckou pauzu, protože se potřebuje soustředit na jiný projekt. Proto mohlo fanoušky překvapit oznámení, které se v uplynulých dnech objevilo na sociálních sítích. Slovenská zpěvačka se podle něj má představit na pódiu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy