reklama

Španělská média dnes zveřejnila videozáznam z bezpečnostní kamery jednoho z madridských supermarketů ukazující Cifuentesovou, jak je před ochrankou obchodu nucena vyprázdnit svou kabelku. Na záznamu pocházejícím z roku 2011, kdy byla místopředsedkyní regionálního parlamentu, je vidět několik kusů kosmetiky, které si patrně chtěla odnést bez zaplacení.

Španělský zpravodajský web OkDiario s odvoláním na zdroje ze zmíněného obchodu uvedl, že si třiapadesátiletá politička chtěla odnést dva krémy proti vráskám. K případu byla podle listu El País přivolána policie, avšak věc nijak neřešila, neboť Cifuentesová zaplatila na místě 40 eur (přes tisíc korun).

Několik hodin po zveřejnění videa oznámila premiérka svou rezignaci. "Toto rozhodnutí je nejlepším řešením pro region, pro mou stranu, pro obyvatele Madridu, pro mou rodinu i pro mne. Děkuji všem Madriďanům, odcházím s pocity hořkosti, ale velmi hrdá a spokojená s vykonanou prací," uvedla Cifuentesová na twitteru. K rezignaci ji prý přimela kampaň "osobních útoků", které se podle ní z politiky přenesly do osobní roviny. Svou funkci opustí 2. května.

Politická konkurence na Cifuentesovou tlačila již více než měsíc od zveřejnění informace, že neoprávněně užívala magisterský titul z madridské Univerzity krále Juana Carlose, neboť nenapsala povinnou závěrečnou diplomovou práci. Podle médií nechodila ani na přednášky či zkoušky, avšak získávala dobré známky.

Cifuentesová sice titul přestala používat, rezignovat ovšem odmítala a odvolávala se na podporu premiéra Mariana Rajoye. Médii ostře sledovaný případ však poškozoval obraz lidovců, kteří se v souvislosti s katalánskou krizí potýkají s výrazným poklesem popularity.

Rajoy dnes uvedl, že demise byla "nutností" a Cifuentesová že "udělala to, co musela". "Slyšeli jsme její vysvětlení, má na ně právo, ale Lidová strana od nynějška otevírá novou etapu v madridském regionu a já doufám, že tyto věci se již nikdy nebudou opakovat," řekl Rajoy při dnešním příjezdu do španělského parlamentu.

Cifuentesová stála v čele madridské regionální vlády od roku 2015 a o dva roky později byla zvolena i do čela místní organizace lidovců. Dnes prohlásila, že byla svou rezignaci připravena nabídnout již před zveřejněním videa, avšak chtěla tak učinit až v květnu.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama