reklama

"Spojené státy budou tvrdě pracovat na tom, aby sestavily koalici. Cílem je dát dohromady mnoho zemí z celého světa s konkrétním cílem, totiž pohlížet na íránský režim realističtější optikou," řekla Nauertová. Znamená to podle ní sledovat "všechny destabilizační aktivity Íránu, které ohrožují nejen oblast, ale celý svět".

Mluvčí dodala, že koalice nebude protiíránská, ale pritirežimní, protože Spojené státy nadále stojí za íránským lidem. Srovnala ji s mezinárodní koalicí bojující proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku. Jak uvedla agentura AFP, tato koalice má nyní 75 členů, k nimž patří státy a také instituce. Některé z nich se podílely na vojenských operacích proti IS.

Nauertová neřekla, zda záměry Washingtonu týkající se Íránu zahrnují i vojenskou složku. Sdělila jen, že na ministerstvu zahraničí bylo v pondělí přijato na 200 diplomatů, kteří si vyslechli důvody, jež vedly prezidenta Donalda Trumpa k odstoupení od jaderné dohody s Íránem. Byli také obeznámeni s dalšími kroky.

Trump odstoupil od dohody uzavřené v roce 2015 a obnovuje protiíránské sankce. Požaduje ujednání nové smlouvy, která se bude týkat rovněž íránského raketového programu a jeho podpory radikálních skupin působících na Blízkém východě.

Ostatní signatáři jaderné dohody - Francie, Německo, Británie, Rusko, Čína a Írán - s odstoupením Spojených států nesouhlasí. Ve čtvrtek se Evropská unie dohodla, že bude chránit evropské hospodářské zájmy ohrožené americkými protiíránskými sankcemi.

1 komentář (Poslední 19.05. 01:42) Napište svůj názor

reklama