Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Venezuela: Maduro vyhrál prezidentské volby, hlasy si kupoval vlasteneckými průkazy

Tisíce lidí plakaly a provázely rakev s venezuelským prezidentem Huga Cháveze
Tisíce lidí plakaly a provázely rakev s venezuelským prezidentem Huga Cháveze
Foto: New York Post

Venezuela - Prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní socialistický prezident Nicolás Maduro. Jeho hlavní protivník Henri Falcon nicméně už prohlásil, že volby byly poznamenány nesrovnalostmi a postrádají legitimitu. Jejich výsledky neuzná a bude žádat nové hlasování, uvedla agentury Reuters. Po sečtení výsledků 93 procent volebních míst Maduro získal 68 procent hlasů.

"Průběh voleb nepochybně postrádá legitimitu a jako takový jej neuznáme," řekl Falcon. Stejný názor zastává třetí kandidát, evangelický pastor Javier Bertucci. Falcon poukázal na skutečnost, že Maduro si prakticky kupoval hlasy prostřednictvím ověřování takzvaných vlasteneckých průkazů, které zavedl pro rozdělování potravin, jichž je v zemi nedostatek.

Podle posledních údajů k volbám přišlo 46 procent voličů, zatímco při předchozí volbě v roce 2015 to bylo 80 procent.

K předčasným prezidentským volbám byli Venezuelané vyzváni za hluboké hospodářské krize v zemi, kterou způsobila pět let trvající recese a snižující se ropná produkce. Za situace, kdy v zemi roste míra podvýživy a hladu, zvyšuje se hyperinflace a Venezuela zažívá vlnu masové emigrace, přistupují mnozí její obyvatelé k volbám s deziluzí a rozhořčením. Kritizují Madura za své ekonomické strádání a opozici za vzájemné spory.

Témata:  Nicolas Maduro Venezuela

Aktuálně se děje

27. srpna 2026 22:02

Bylo úzko. Petr Janda prozradil, s čím se potýkal

Legendární rocker Petr Janda letos oslavil 84. narozeniny. Navzdory pokročilému věku ho s kapelou Olympic stále potkáte v pódiích. V uplynulých týdnech jste však na hudebníka mohli narazit i v nemocnici. Jandu totiž potrápilo zdraví. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.