Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Venezuela je na tom zle? Má největší zásoby ropy na světě, teď ji bude muset dovážet

Venezuela, ilustrační foto
Venezuela, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Caracas - Venezuela má sice největší zásoby ropy na světě, socialismus ji však srazil na ekonomické dno. Země poprvé zvažuje, že bude vyrábět pohonné hmoty z ropy dovážené za zahraničí.

Státní ropná společnost PDVSA by mohla ještě v červnu zpracovávat až 57.000 barelů dovezené ropy denně. Firma v posledních letech neplní plán vývozu jak kvůli nedostatku lehké ropy, tak kvůli nedostatku náhradních dílů, špatné údržbě i změnám v managementu domácí rafinační sítě. Její rafinérie v současné době pracují jen zhruba z třetiny své kapacity.

Venezuela, která je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), dosud ropu ze zahraničí do domácích rafinérií nedovážela s výjimkou, kdy přimíchávala africkou, ruskou a americkou ropu ke své těžké ropě, aby získala produkt pro export.

Podle údajů, které nahlásila OPEC, Venezuela v květnu těžila 1,53 milionu barelů ropy denně, jiné zdroje agentury Reuters ale uvádějí 1,39 milionu b/d, což by znamenalo nejnižší měsíční produkci od 50. let.

Témata:  Venezuela ropa ekonomika

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 20:51

Kamila Nývltová přiznala: Letošní Valentýn pro ni byl zatím ten nejtěžší

Zpěvačka Kamila Nývltová se letos připravuje na zcela novou životní etapu, jelikož se poprvé stane maminkou. Do rodičovských povinností vpluje hned dvojnásobně, protože se svým partnerem Eddiem očekávají narození dvojčat. Šestatřicetiletá umělkyně neskrývá nadšení a početí dětí označuje za dar, kterého se konečně dočkala i ona.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy