Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amerika vyzvala k zastavení dovozu ropy z Íránu

Ropa, ilustrační fotografie
Ropa, ilustrační fotografie
Foto: Seriál Následky, stanice Spektrum

Washington - Spojené státy vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby zcela ukončily do 4. listopadu dovoz íránské ropy.

Učinily tak v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle agentur AP a AFP to dnes sdělil nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí.

Podle něho zástupci USA nyní cestují po evropských a asijských zemích, aby jejich představitele pobídli k přerušení dovozu do skončení "doby hájení", po níž začne Washington proti Teheránu uplatňovat naplno sankce. Přitom varují, že USA nehodlají nikomu udělovat výjimku, takže v případě odmítnutí budou sankce namířeny i proti všem dovozcům ropy z Íránu.

Americký činitel rovněž řekl, že USA už vyjednávají s dalšími blízkovýchodními zeměmi (z nichž většina má s Íránem napjaté vztahy) o tom, že by zvýšily svůj vývoz, a pokryly tak íránský výpadek.

Témata:  USA ropa Írán

Související

Aktuálně se děje

22. února 2026 20:21

Chce s někým být? Lucie Vondráčková naznačila vztahovou budoucnost

Lucii Vondráčkové už se po boku vystřídalo několik sportovců. Naposledy to byl zápasník Zdeněk Polívka, ale i vztah s ním už je nějaký čas minulostí. Osobní život herečky a zpěvačky se stejně řeší. Co Vondráčková vzkazuje lidem, kteří to dělají?

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy