Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA prý v otázce sankcí proti Íránu nemají podporu

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Foto: reprofoto Euronews

Teherán - USA jsou více než kdykoliv předtím izolovány v otázce sankcí proti Íránu, a to i mezi svými spojenci. Řekl to dnes v prohlášení zveřejněném ve státní televizi íránský prezident Hasan Rúhání

"Dnes se nacházíme v situaci, kdy jsou Spojené státy izolovanější než kdy dříve v otázce sankcí (proti Íránu). Nezákonné akce Ameriky ji izolovaly dokonce mezi jejími spojenci, jak právě vidíme," citovala Rúháního agentura Reuters.

Teherán uzavřel v roce 2015 se šesticí mocností USA, Británie, Francie, Německo, Čína a Rusko dohodu, v níž se zavázal k ověřitelnému omezení svého jaderného programu výměnou za postupné zrušení ekonomických sankcí. Americký prezident Trump ale dohodu považuje za špatnou a letos v květnu oznámil, že USA od ní odstupují a vůči Íránu obnoví sankce.

Ostatní signatáři dohodu chtějí zachovat, ale Írán si klade podmínky, pokud se má dohodou dále řídit. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v červnu nařídil zahájit přípravy na obnovu obohacování uranu, pokud se nepodaří dohodu udržet při životě.

Témata:  Írán Hasan Rúhání USA

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2026 5:00

Počasí do konce týdne: Mrazy nekončí, dorazí i deště

Aktuální předpověď počasí pro nadcházející dny slibuje proměnlivé jarní podmínky s výraznými rozdíly mezi regiony.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.