reklama

V památníku v Údolí padlých je pohřbeno i na 34.000 padlých z obou táborů občanské války, kterou rozpoutal vojenským pučem Franco v roce 1936. O odstranění jeho ostatků se hovoří ve Španělsku už dlouho. 

Vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze letos v červnu, krátce po svém nástupu do úřadu, slíbila, že Frankovy ostatky přemístí. V pátek schválila příslušný dekret. Poslanci ho zřejmě schválí v září.

"Nebudeme utrácet peníze stížnostmi proti vládě, byla by to ztráta času," řekl deníku La Razón jeden ze sedmi Frankových vnuků. "O ostatky se samozřejmě rodina postará. Nenecháme je v rukou vlády," uvedl Francis Franco (63).

Dále řekl, že jeho děda, který zemřel v listopadu 1975, v památníku v Údolí padlých pohřben být nechtěl. "Vzpomínám si, jak se babička rozčílila, že nebudou pohřbeni spolu," komentoval vnuk rozhodnutí tehdejší vlády pohřbít Franka v Údolí padlých. Diktátorova manželka Carmen Polová (1900-1988) je pohřbena v Madridu.

"Nyní neuvažujeme o tom, že bychom ostatky dědy uložili do hrobky v Madridu," uvedl vnuk s tím, že tam by pro něj nebylo bezpečno.

reklama