Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katolický lékař se po rozvodu znovu oženil, dostal výpověď. Kauzu už řeší soudní dvůr EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Lucemburk - Propuštění katolického lékaře z katolické kliniky kvůli tomu, že se po rozvodu znovu oženil, by mohlo být zakázanou diskriminací. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který se zabýval případem muže z Německa. Zda skutečně o diskriminaci šlo, musí na základě rozsudku z Lucemburku nyní rozhodnout německý pracovní soud.

Soudní dvůr EU se zabýval případem německého primáře, který pracoval na interním oddělení nemocnice provozované společností, jež podléhá dohledu arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem.

Lékař, který je katolického vyznání, uzavřel po rozvodu nový civilní sňatek. Vzhledem k tomu, že jeho první svazek nebyl církevně anulován, je podle církevního práva druhé manželství neplatné. Klinika, na které primář působil, to považovala za porušení loajality vyplývající z jeho pracovní smlouvy a dala lékaři výpověď.

Právní spor mezi lékařem a bývalým zaměstnavatelem soudy řeší od roku 2009. Propuštěný primář u nich argumentoval mimo jiné tím, že kdyby nový sňatek uzavřel některý z jeho kolegů, kteří jsou protestanty či bez vyznání, nemělo by to na jejich zaměstnanecký poměr vliv.

Soudní dvůr EU nyní rozhodl, že mohlo skutečně dojít k nezákonné diskriminaci. "Nic totiž nenasvědčuje tomu, že požadavek, aby katolický lékař dodržoval posvátnost a nerozlučitelnost manželství podle pojetí katolické církve, je podstatným, legitimním a odůvodněným profesním požadavkem," uvedl.

Na základě verdiktu Soudního dvora EU bude nyní muset o případu rozhodnout soud v německém Erfurtu, který se specializuje na pracovněprávní spory.

Témata:  církev Soudní dvůr EU zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.