Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA rozšířily sankce proti Íránu

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Spojené státy dnes rozšířily sankce proti Íránu s cílem umožnit blokování mnohamiliardové sítě, jež financuje verbování a výcvik dětí pro íránské revoluční gardy. Oznámilo to ministerstvo obchodu USA.

Sankce mají znemožnit fungování polovojenských milicí Basídž, které pracují pro elitní revoluční gardy. Úkolem milicí je verbovat děti ve věku od 12 let, které jsou po výcviku nasazeny v Sýrii k podpoře armády prezidenta Bašára Asada.

Americké sankce jsou rovněž namířeny na dvě íránské banky a několik investičních firem. Postižen je také největší výrobce traktorů v regionu Iran Tractor Manufacturing a ocelářská firma Isfahán Mubarakí Steel, největší svého druhu na Blízkém východě a v severní Africe.

Spojené státy letos odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavedly proti islámské republice nové sankce. Počátkem října Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil zrušení těch sankcí USA, které ovlivňují humanitární dovoz a rovněž služby spojené s bezpečností íránského civilního letectví. Washington ale možná verdikt neuzná a ICJ nemá prostředky k jeho vymáhání.

Témata:  USA Írán

Související

Aktuálně se děje

13. června 2026 14:54

Strojvedoucí řídil opilý, hrozí mu roky ve vězení. Policie vznesla obvinění

Policie zásadně pokročila s vyšetřováním neobvyklého květnového případu, kdy byli příslušníci přivoláni k osobnímu vlaku s opilým strojvedoucím. Ten nově čelí obvinění, o kterém rozhodl policejní komisař. Strojvedoucímu hrozí až několik let za mřížemi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy