reklama

Ze třicetimilionové země, kde kolabuje hospodářství a kde je nedostatek základních potravin, léků, pitné vody i elektřiny, uteklo nejvíce lidí do sousední Kolumbie. Tam nyní žije přes milion Venezuelanů. Více než půl milionu Venezuelanů je nyní v Peru, na 220.000 v Ekvádoru, 130.000 v Argentině, sto tisíc v Chile, skoro sto tisíc v Panamě a asi 85.000 v Brazílii.

OSN už dříve v létě varovala, že počty prchajících Venezuelanů jsou alarmující, a varovala před humanitární krizí v celé Jižní Americe. Země regionu se snaží tuto krizi řešit v rámci takzvaného procesu z Quita, kde se na druhé schůzce mají sejít 22. a 23. listopadu.

Venezuela, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, patřila před lety mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky. Právě světový propad cen ropy přispěl k ekonomické krizi, na níž má ale též podle ekonomů velký podíl řízená hospodářská politika socialistické vlády.

Autoritářský prezident Maduro přitom popírá migrační statistiky a brání humanitární pomoci z většiny zemí, kromě například Indie, s tím, že země regionu a USA se snaží o zahraniční intervenci a svržení jeho režimu. Maduro, který je prezidentem od roku 2013, se u moci drží potlačováním opozice. Ta přitom měla od ledna 2016 většinu v parlamentu, jehož fungování ale Maduro s pomocí ústavního soudu zablokoval.

reklama