Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelcem ze Štrasburku je Chekatt Cherif, z místa činu ujel v taxíku

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Stovky pracovníků francouzských bezpečnostních složek dnes ráno pokračovaly v pátrání po 29letém muži, který je podezřelý, že v úterý večer zastřelil tři lidi v centru Štrasburku. Místní úřady upřesnily, že kromě toho také utrpělo zranění 13 osob, osm z nich vážná. Podezřelý Chekatt Cherif podle francouzských médií ujel z místa činu v taxíku a není vyloučeno, že už je mimo Francii. Podle ministerstva vnitra není jisté, že útok měl teroristický motiv.

Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala krátce před osmou hodinou večer. Mezi 20:20 a 21:00 se policisté dvakrát ocitli s pachatelem v přestřelce, načež muž "zmizel v taxíku", napsala televize BFMTV. Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že po střelbě jednoho z vojáků nasazeného v rámci celostátní protiteroristické operace měl útočník patrně poraněnou levou paži.

#Strasbourg les médias et le gouvernement ne veulent pas montrer ni dévoilée son identité. Il s'appelle Chérif Chekatt et est né le 4.2.1989. (photo confirmée par la police à L'Est Rép.)Respect, courage et condoléances aux familles. pic.twitter.com/k3uzMX1o4N

— ?? Bruno patriote en colère ?? (@MadBrunoMad) 12. prosince 2018

Podle zdrojů BFMTV je nyní do pátrací operace zapojeno přes 600 strážců zákona. Pařížská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování "vražd a pokusů o vraždy souvisejících s teroristickou činností", podezřelý Cherif byl vedený na speciálním seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez nicméně rozhlasové stanici France Inter řekl, že teroristická motivace pachatele nebyla prokázána.

V úterý údajně policie plánovala Cherifa zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení a pokusu o vraždu z letošního léta, v bydlišti jej však už nezastihla. V souvislosti se střelbou bylo zadrženo pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli předchozím vazbám na pravděpodobného pachatele.

"Není vyloučeno, že střelec opustil území (Francie)," dodal Nuñez. Kontroly na hranicích s Německem byly ihned po útoku zesíleny. V celé Francii byl zároveň zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Kromě posílení hraničních kontrol to znamená například zpřístupnění dalších sil v rámci protiteroristické operace Sentinel a větší intenzitu kontrol na vánočních trzích po celé zemi.

Témata:  policie Francie střelba ve Štrasburku

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy