reklama

Činnost federálních úřadů je kvůli sporu Trumpa s demokratickými zákonodárci od 22. prosince paralyzována, na nucené dovolené jsou desetitisíce státních zaměstnanců a federální instituce bez peněz na svůj provoz pracují v nouzovém režimu. Trump trvá na tom, že úřady ponechá zablokované, dokud mu demokraté neschválí pět miliard dolarů na zeď. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer ale dosud souhlasil jen s 1,6 miliardy dolarů (36 miliard korun).

Nyní podle Reuters demokraté ve Sněmovně reprezentantů připravili balíček opatření, která zajistí roční financování federálních úřadů s výjimkou ministerstva vnitřní bezpečnosti. Pro toto ministerstvo návrh vyčlenil peníze zajišťující chod do 8. února. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti by mimo jiné mělo získat 1,3 miliardy dolarů na ostrahu hranic.

Trump zatím návrh demokratů nekomentoval, dosud ale opakovaně prohlašoval, že bez pěti miliard dolarů na zeď ustoupit nehodlá. Dnes na twitteru napsal že v Oválné pracovně Bílého domu čeká, až se demokraté vrátí z vánočních svátků do práce. Zeď, která zastaví pašeráky lidí, zbraní a drog, byl Trumpův ústřední volební slib.

Ve čtvrtek zasedne Kongres USA v novém složení vzešlém z listopadových voleb. Demokraté nově budou kontrolovat Sněmovnu reprezentantů, nadvláda nad Senátem bude nadále patřit republikánům. Odsouhlasení vládních financí se bez spolupráce demokratů a republikánů neobejde.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama