Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská letadla provedla fingovaný útok na norskou radarovou základnu

Radarová základna, ilustrační foto
Radarová základna, ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

K incidentu došlo přesně před rokem, teprve nyní se však informace o události dostaly na veřejnost. Jedenáct ruských letadel se tehdy stáhlo těsně před narušením norského vzdušného prostoru. Podle norských představitelů Moskva také opakovaně ruší signály GPS v zemi.

Předstíraný nálet proběhl 14. února 2018. Podle serveru News.com.au nejprve vše připomínalo jedno z běžných cvičení ruského letectva. Jedenáct strojů Suchoj Su-24 vyrazilo ze své základny na Kolském poloostrově a zamířilo nad Barentsovo moře, kde se však náhle zformovaly do útočného postavení a zamířily k norskému městu Vardo.

Rybářské městěčko leží na samotném východním cípu Norska a nachází se v něm významná radarová stanice. Poloha je ideální pro monitorování ruských aktivit v oblasti, městečko navíc leží na trajektorii, po které by v případě ruského útoku letěly mezikontinentální balistické rakety směřující do USA. Radarová stanice má proto monitorovat i tuto hrozbu.

Generálporučík Morten Haga Lunde z norské výzvědné služby v tomto týdnu informoval, že vloni došlo celkem ke dvěma podobným falešným útokům. Varoval také, že se „ruská vyjádření vůči Norsku vyostřují,“, a že se nedá v blízké budoucnosti očekávat zlepšení.

Norský bezpečnostní analytik Kristian Atland považuje fingovaný útok za „úmyslnou a přesně naplánovanou ruskou operaci,“ která měla vyslat Norsku signál. „Rusové samozřejmě vědí, že jsou jejich bojová letadla radarem sledována, a že se dozvíme, když se přiblíží k norským základnám a zařízením v bojové formaci,“ sdělil pro The Barents Observer.

„Tohle je ruský způsob, jak dát na vědomí nespokojenost s politickým nebo vojenským vývojem u jejich severozápadního souseda,“ dodal Atland. „Je to strategická komunikace nonverbálními prostředky, zaměřená na ovlivňování nebo zastrašování západních politických a vojenských představitelů.“

Podle informací z norských zpravodajských služeb v oblasti také opakovaně docházelo k rušení signálů GPS. Zdroj rušení vystopovali Norové v Rusku. „Je důležité … jasně sdělit, že je to nepřijatelné,“ sdělil Lunge televizní stanici TV2 Nyhetskanalen. „Rušení (signálů) je hrozba mimo jiné i pro civilní leteckou dopravu a záchranářské složky v době míru.“

Témata:  Ruská armáda radar útok Norsko SU-24

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).