reklama

Výměna v čele íránských elitních vojenských jednotek přichází jen několik dní poté, co USA zařadily tyto ozbrojené síly na svůj seznam zahraničních teroristických organizací. Íránská nejvyšší bezpečnostní rada na krok USA okamžitě reagovala odvetným opatřením a označila za teroristickou organizaci americké ozbrojené síly.

Íránské revoluční gardy (známé pod názvem Pasdaran) byly vytvořeny po islámské revoluci v roce 1979 na její obranu proti zahraničním a vnitřním hrozbám.

V Íránu mají gardy významnou politickou váhu, jejich počet se odhaduje na asi 125.000 a ovládají pozemní, námořní i letecké síly. Jejich odnoží je elitní jednotka Al-Kuds, která podporuje mimo jiné armádu syrského prezidenta Bašára Asada či libanonské hnutí Hizballáh.

USA zařadily íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací tento měsíc, oficiálně od 15. dubna. Americký prezident Donald Trump označil íránské revoluční gardy za hlavní prostředek íránské vlády k řízení a uskutečňování světových teroristických akcí a uvedl, že ten, kdo je podporuje, "sponzoruje terorismus." Trump si od tohoto kroku slibuje další izolaci Íránu, který USA a Izrael označují za největší hrozbu stability Blízkého východu.

Loading...

2 komentáře (Poslední 23.04. 20:10) Napište svůj názor

reklama