reklama

V článku deníku Público nazvaném "Mozek masakru na Ramble byl konfidentem tajné služby až do atentátu" jeho autor tvrdí, že Maročan Abdalbákí Sátí byl informátorem tajné služby, která jeho složku den po atentátu ze 17. srpna 2017 zlikvidovala.

Teroristický útok na rušné třídě La Rambla v Barceloně provedl dvaadvacetiletý Maročan, který najel autem do lidí. Několik hodin poté najelo pět dalších teroristů autem do lidí ve městě Cambrils asi 100 kilometrů od Barcelony. Oba útoky si vyžádaly 16 obětí a na 130 zraněných. Vyšetřování ukázalo, že za útoky byla teroristická buňka tvořená z valné většiny Maročany, kteří vyrostli ve Španělsku.

Imám Sátí byl zřejmě mozkem této buňky a zemřel spolu s několika jejími členy den před atentátem v Barceloně při nechtěné explozi ve městě Alcanar, v domě, kde teroristé připravovali bomby a plánovali s nimi více atentátů. Nakonec ale zřejmě změnili strategii a použili auta.

Dnešní podezření deníku Público komentoval mimo jiné předseda katalánské regionální vlády Quim Torra, který informaci označil za skandální a velmi vážnou a vyzval španělskou vládu, aby věc vysvětlila a vyvodila z toho zodpovědnost.

Naopak starostka Barcelony Ada Colauová vyzvala k opatrnosti před "přiživováním konspiračních teorií bez konkrétních důkazů". I ona ale označila za velmi vážnou informaci, že tajná služba mohla zničit důkazy o spojení s imámem.

Loading...

1 komentář (Poslední 17.07. 12:47) Napište svůj názor

reklama