Caracas - Venezuela se dlouhodobě potýká s vážnou hospodářskou krizí, kdy v obchodech chybí i základní potraviny. Prezident této jihoamerické země Nicolás Maduro se proto rozhodl prodloužit o další dva měsíce stav ekonomické nouze, který byl poprvé vyhlášen v lednu.
Stav nouze vládě umožňuje disponovat majetkem soukromého sektoru a použít ho k zásobování základními potřebami. Opozice to ale považuje za přípravu k vyvlastňování majetku. "Vzhledem k výjimečným podmínkám, které ovlivňují národní ekonomiku, se stav ekonomické nouze prodlužuje o 60 dní," uvádí se v prezidentském dekretu.
Maduro stav hospodářské nouze poprvé vyhlásil 14. ledna a od té doby jej dvakrát prodloužil. Řekl, že jej k tomu vede "ekonomická válka", kterou rozpoutali jeho političtí oponenti a podniky.
Páteří venezuelské ekonomiky je ropa, avšak propad jejích cen přivedl tuto jihoamerickou zemi na pokraj hospodářského kolapsu. Vývoz ropy je pro Venezuelu zdrojem 96 procent deviz. Loni činila inflace ve Venezuele přes 180 procent a hrubý domácí produkt (HDP) se propadl o 5,7 procenta.
Zdroj: YouTubeVláda sice už dříve zavedla kontrolu cen základního zboží, až 40 procent subvencovaných výrobků ale končí v Kolumbii, kde jsou se ziskem znovu prodávány. Maduro tento týden oznámil, že kontrolu nad pěti hlavními přístavy převzala armáda a že spolu s ministrem obrany Vladimirem Padrinem převezme velení nad zásobováním země.
Témata: Venezuela, Nicolas Maduro
Související
15. ledna 2026 10:52
12. ledna 2026 12:22
11. ledna 2026 16:01
8. ledna 2026 21:59
3. ledna 2026 18:44
3. ledna 2026 15:38