reklama

Guvernérka Iveyová z Republikánské strany uvedla, že stav nouze vyhlásila, aby snížila byrokracii a poskytla větší flexibilitu nemocnicím při organizaci provozu. Guvernérka naopak odmítá využít rozšířených pravomocí k vyhlášení nových pandemických opatření, například povinnosti nosit roušky či omezení některých podnikatelských činností.

V Alabamě je z 1567 lůžek na jednotkách intenzivní péče volných jen 39. Zhruba 700 míst připadá na pacienty nakažené koronavirem. "Systém se postupně stává přetíženým," uvedl šéf sdružení alabamských nemocnic Don Williamson.

Se silným růstem hospitalizovaných pacientů nakažených koronavirem se potýká také stát Oregon. Guvernérka Kate Brownová za Demokratickou stranu se rozhodla nasadit armádu v nemocnicích, kde aktuálně leží 733 nakažených osob, z nichž 185 je na jednotkách intenzivní péče. To je dvakrát více než před 14 dny. Guvernérka varovala před dalším zhoršením situace, kdy by přeplněné nemocnice jen obtížně hledaly místo pro pacienty potřebující akutní péči.

"Těžkou a frustrující realitou je, že varianta delta všechno změnila," řekla guvernérka. Na tuto variantu připadá přes 90 procent nových případů, kterých v pátek bylo 1785. Ve čtyřmilionovém státě nebylo dosud naočkováno zhruba 29 procent dospělých.

Oregon byl dlouho považován mezi americké státy, které se s pandemií covidu-19 vypořádaly nejlépe. Do 30. června ve státě platila povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech a dodržovat bezpečné rozestupy. Vláda dříve také nařídila zavření barů, restaurací či tělocvičen.

reklama