Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělorusové se v druhé fázi připojí k ruským jaderným manévrům

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusko hodlá pokračovat ve vojenském cvičení se zaměřením na využití taktických jaderných zbraní, a to za pomoci jednoho ze svých spojenců. Bělorusko totiž v pondělí avizovalo, že se zúčastní druhé fáze manévrů. 

"Jsme odhodlanější více než kdykoliv dříve odpovědět na hrozby namířené proti oběma našim zemím a společnému Svazovému státu Ruska a Běloruska," prohlásil běloruský ministr obrany Viktor Chrenin. 

"Naším cílem není vytvářet napětí v otázkách regionální bezpečnosti. Nesnažíme se vysílat vojenské hrozby k třetím zemím anebo ke komukoliv jinému," dodal Chrenin s tím, že Bělorusko je zemí míru, která nehledá konfrontaci. Minsk podle něj zůstává ostražitý.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko už před více než rokem ohlásili přesun taktických jaderných zbraní do Běloruska. Moskva pak v květnu uvedla, že chystané cvičení má "zchladit horké hlavy v hlavních městech na Západě". 

První část manévrů se uskutečnila v květnu na jihu Ruska u města Achtubinsk, přičemž armáda využila balistické rakety Iskander či hypersonické střely Kinžal. Podle analytiků jde ze strany Putina o varování, jímž chce odradit Západ od větších zásahů do války, kterou Rusko už přes dva roky vede na sousední Ukrajině. 

Témata:  Ruská armáda Bělorusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy