reklama

"Míra devastace se nepodobá ničemu, co jsem kdy viděl," uvedl Beshear, který vyhlásil nouzový stav a mobilizoval národní gardu. Bouře podle něj v Kentucky provázela nejničivější tornáda v historii státu. Nejsilnější větrný vír urazil dráhu nejméně 365 kilometrů.

Americký prezident Joe Biden označil způsobená úmrtí za "nepředstavitelnou tragédii". Dodal, že je o vývoji situace průběžně informován. "Spolupracujeme s guvernéry (postižených států) s cílem zajistit, aby měli vše, co potřebují," prohlásil.

Drastické škody hlásí v Kentucky desetitisícové město Mayfield. V době, kdy tornádu naplno udeřilo, bylo v tamní továrně na svíčky asi 110 lidí. Živel zničil budovu a odnesl střechu, podle guvernéra panují obavy, že na místě jsou desítky mrtvých.

Videa a fotografie zveřejněné na sociálních sítích ukazují obraz naprosté zkázy. Z některých budov v Mayfieldu zbyly jen hromady sutin, na ulicích je množství poničených aut zavalených troskami.

Tornádo na jihozápadě Kentucky bylo jedním z mnoha tornád pozorovaných v noci na dnešek v částech amerického jihu a středozápadu. Podle televize CNN bylo v pěti státech zaznamenáno nejméně 24 větrných vírů.

Jedno z tornád zasáhlo v noci obec Monette na severovýchodě Arkansasu, kde zničilo mimo jiné domov pro seniory. Zařízení mělo kapacitu zhruba 90 lůžek a v troskách bylo v jistém okamžiku uvězněno 20 lidí. Starosta města Bob Blankenship stanici CNN řekl, že v Monette kvůli tornádu zemřeli nejméně dva lidé.

V nedaleké obci Leachville zemřela žena, která po příchodu bouře nestihla uniknout ze supermarketu, řekl televizi CNN místní šerif. Další úmrtí evidovali v souvislosti se zřícením budovy východně od St. Louis ve státě Missouri, píše AP. Úřad pro krizové situace státu Tennessee následně oznámil tři mrtvé v souvislosti s extrémním počasím.

Ke skladu firmy Amazon ve městě Edwardsville v Illinois se podle AP sjely desítky vozů záchranářů poté, co se zhroutila jedna ze stěn objektu dlouhá asi jako fotbalové hřiště a spadla střecha budovy. Nebylo ihned jasné, kolik lidí bylo uvnitř, když sklad zasáhla silná bouře či tornádo. Podle šéfa místní policie Mikea Fillbacka záchranáři na místě našli dva mrtvé a dál prohledávají trosky.

Podle stanice CNN v noci na dnešek platila výstraha před silnými bouřemi na území, kde žije zhruba 55 milionů Američanů. Nejvyšší stupeň výstrahy se vztahoval na části států Arkansas, Tennessee, Missouri, Kentucky a Illinois.

Větrné víry jsou považovány za obzvláště nebezpečné, když přicházejí v nočních hodinách. "Podle statistik při nočních tornádech umírá dvakrát více lidí, než při tornádech ve dne," uvedl meteorolog Dave Hennen. Noční tornáda jsou častější ve státech Arkansas, Tennessee či Kentucky.