Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude válka s USA? Írán je po zabití Solejmaního rozzuřen

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Foto: de.academic.ru

Smrt velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli. V reakci na noční útok v Bagdádu, jehož obětí se Solejmání stal, to dnes prohlásil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta.

Dvaašedesátiletého Solejmáního zabila americká raketa na mezinárodním letišti v Bagdádu, při útoku na konvoj vozidel rovněž zahynul velitel iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. "Odchod Solejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší," uvedl Chameneí v prohlášení. V zemi má být vyhlášen třídenní státní smutek, pohřeb šéfa Kuds i ostatních obětí amerického útoku se očekává v sobotu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že smrt Solejmáního posílí odpor proti USA a Izraeli v regionu a po celém světě. Ministrovo prohlášení rozšířila íránská televize.

The US' act of international terrorism, targeting & assassinating General Soleimani—THE most effective force fighting Daesh (ISIS), Al Nusrah, Al Qaeda et al—is extremely dangerous & a foolish escalation.The US bears responsibility for all consequences of its rogue adventurism.

— Javad Zarif (@JZarif) January 3, 2020

"Brutalita a tupost amerických teroristů, kteří zavraždili velitele Solejmáního... nepochybně posílí odpor v regionu a na celém světě," konstatoval ministr. "Spojené státy nesou odpovědnost za veškeré následky tohoto ničemného dobrodružství," dodal.

Dnes bude podle agentury Reuters svolána mimořádná schůze hlavního íránského bezpečnostního orgánu, Nejvyšší rady národní bezpečnosti, která se má útokem na generálmajora Solejmáního zabývat. Oznámil to v Teheránu mluvčí rady Kejván Chosráví.

Podle komentáře íránské televize je rozkaz prezidenta Donalda Trumpa k vraždě Solejmáního "největší chybnou kalkulací Spojených států" od druhé světové války. "Lid regionu už Američanům nedovolí, aby tu zůstali," uvedla televize.

Smrt Solejmáního posílí odpor proti Spojeným státům. Prohlásil to dnes íránský prezident Hasan Rúhání. "Írán a svobodné národy tohoto regionu" Solejmáního smrt pomstí, sdělil Rúhání v prohlášení. "Solejmáního mučednictví přiměje Írán, aby ještě rozhodněji čelil americké rozpínavosti a bránil islámské hodnoty. Írán a další země regionu, jež usilují o svobodu, se nepochybně pomstí," stojí v Rúháního prohlášení.

Íránské ministerstvo zahraničí předalo zástupci švýcarské diplomatické mise protest proti útoku. Ministr obrany Amír Chátamí pohrozil zničující odvetou. "Za nespravedlivou Solejmáního vraždu bude následovat zničující pomsta na všech, kdo se na ní podíleli a jsou za ni odpovědní," řekl ministr.

Témata:  Alí Chameneí Muhammad Džavad Zaríf Írán Kásim Sulejmání USA Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy