Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chameneí vyhlásil pětidenní smutek za prezidenta Ebráhima Raísího

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Foto: de.academic.ru

Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí vyhlásil pětidenní smutek za prezidenta Ebráhima Raísího a jeho doprovod, kteří zahynuli v neděli při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán. Informovala o tom agentura AFP.

Chameneí současně oznámil, že za výkonnou moc v Íránu bude po Raísího smrti odpovídat dosavadní první viceprezident Mohammad Mochber, který musí do 50 dnů uspořádat předčasné prezidentské volby.

Íránská vláda v pondělí pověřila funkcí šéfa diplomacie dosavadního náměstka ministra zahraničních věcí Alího Bágherího Kaního.

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu.

Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben, uvádí TASR.

Místní televize včetně IRIB TV mezitím odvysílaly záběry Íránců, kteří se scházejí v ulicích i mešitách na společných modlitbách. Na vrcholech kopl svatyní ve městech Mašhad a Kum, které jsou centry šíitského učení, vyvěsily na znak smutku černé vlajky.

Zármutek v souvislosti s Raísího smrtí vyjádřili i v Teheránu žijící židé, informoval v pondělí na svém webu deník Jerusalem Post s odvoláním na prohlášení Teheránské židovské asociace.

Prezidentské volby se v Íránu konají každé čtyři roky. Ústava omezuje počet funkčních období na dvě. Funkce premiéra v Íránu neexistuje a prezident, kterému pomáhá několik viceprezidentů, je zodpovědný i za jmenování a řízení kabinetu.

Raísí, který zahynul v neděli spolu s ministrem zahraničních věcí Hosejnem Amírem Abdollahjánem a dalšími představiteli, byl prezidentem zvolen v roce 2021, kdy vystřídal umírněného Hasana Rúháního.

Témata:  Alí Chameneí Írán

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.