Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko investuje 180 milionů eur do zajištění zásobování plynem

Chorvatsko, ilustrační fotografie.
Chorvatsko, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod a více než zdvojnásobí kapacitu terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Oznámila to dnes chorvatská vláda. Tato jihoevropská země si tak chce zajistit bezpečnost dodávek, protože se po ruské vojenské invazi na Ukrajinu už nehodlá spoléhat na dodávky z Ruska, informovala agentura Reuters.

Nový plynovod, jehož cena se odhaduje na 155 milionů eur, propojí města Zlobin a Bosiljevo na severozápadě Chorvatska. Kapacita LNG terminálu na ostrově Krk vzroste na 6,1 miliardy metrů krychlových plynu z 2,6 miliardy metrů krychlových suroviny za rok.

Podle chorvatského ministra energetiky Davora Filipoviče vláda učinila strategické rozhodnutí, aby zajistila dodávky plynu, ale také aby zaujala pozici energetického lídra v regionu. Časový plán projektů ministr neupřesnil, dodal ale, že kabinet na jejich financování využije prostředky Evropské unie a dotace ze státního rozpočtu.

O pomoc Chorvatska v energetickém sektoru stojí česká vláda, premiér Petr Fiala jednal začátkem července s chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem. Mluvili o LNG terminálech a kapacitách pro přepravu ropy.

Témata:  Chorvatsko plyn

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy