reklama

"Incident se stal v otevřeném prostoru u jaderného zařízení v Natanzu. V jaderném závodu nebyl nikdo postižen a není tam nic poškozeno, zařízení pracuje normálně," řekl mluvčí podle íránské agentury Tasním. "Nehrozí zamoření, prostor nebyl používán a byl ve výstavbě," dodal.

Agentura AP ale upozornila, že jak mluvčí, tak šéf organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí se okamžitě do Natanzu vydali. Místo bylo v minulosti terčem sabotážních akcí.

Íránská organizace pro atomovou energii vydala fotografii, na níž je vidět cihlovou budovu se stopami požáru a zničenou střechou. Zda je to objekt, o němž mluvil Kamálvandí, není zřejmé. Na snímku jsou také vidět trosky a dveře vyhozené z pantů, což by mohlo svědčit o explozi.

Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) získal údaje, z nichž vyplývá, že v severozápadní části rozlehlého areálu začalo hořet kolem 02:00 místního času (středa 23:30 SELČ). Plameny byly tak velké, že je zachytil i satelit.

"Je tam materiální škoda, vyšetřujeme to. Provoz na pracovišti, kde se obohacuje, nebyl přerušen" řekl Kamálvandí.

Natanz je vzdálený asi 250 kilometrů od Teheránu a tamní provoz patří k těm, jež pravidelně monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). V poslední době Íránci z této lokality nehlásili žádné nové stavební práce. MAAE, která dohlíží na dodržování mezinárodní jaderné dohody Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, uvedla, že o incidentu v Natanzu ví. "V současné chvíli neočekáváme, že by to mělo jakýkoliv dopad na zabezpečující ověřovací aktivity MAAE," uvedla.

Součástí provozu v Natanzu jsou podzemní provozy chráněné před případným leteckým bombardováním betonovým krytem o tloušťce 7,6 metru.

Podle MAAE nyní Íránci v Natanzu obohacují uran na 4,5 procenta, čímž překračují limit stanovený mezinárodní dohodou z roku 2015. Írán od některých jejích bodů odstoupil, protože v roce 2018 ji opustily USA jako jeden ze signatářů. Írán nyní nejen překračuje úroveň obohacování, ale dělá si také větší než povolené zásoby obohaceného uranu. Prozatím ale umožňuje inspekce. Loni se o Natanzu mluvilo v souvislosti s incidentem, kdy Íránci do komplexu odmítli pustit inspektorku MAAE, protože se podle nich u ní našly zbytky výbušného materiálu.

Tiskové agentury připomínají, že dnešní incident následoval po pátečním stále ne plně vysvětleném výbuchu v blízkosti Teheránu. Odehrál se v horách východně od metropole a podle analytiků v oblasti, kde jsou tunely a kde Írán vyrábí rakety. Následky exploze v asi 20kilometrové vzdálenosti od Teheránu potvrdily satelitní snímky. Íránské úřady podle AP výbuch přičetly úniku plynu "na veřejném místě". Jiná exploze způsobená únikem plynu na klinice v severním Teheránu v úterý připravila o život 19 lidí.

reklama