reklama

Opatření proti šíření koronaviru přijímají ve Španělsku jednotlivé autonomní regiony. Například Baskicko, které je po madridském regionu druhou nejhůře postiženou oblastí, dnes nařídilo uzavření všech školských zařízení ve své čtvrtmilionové metropoli Vitoria a několika dalších škol v baskické provincii Álava. Vitoria je prvním španělským městem, kde k plošnému uzavření škol místní úřady kvůli koronaviru sáhly, informuje list El País.

Vláda Katalánska, které je třetím nejhůře postiženým regionem ve Španělsku se 75 případy nákazy, dnes oznámila, že v úterý ráno se rozhodne, zda se bude příští středu za zavřenými dveřmi, tedy bez diváků, konat zápas Ligy mistrů mezi celkem FC Barcelona a italskou Neapolí.

Z nejméně 1033 dosud nakažených novým koronavirem ve Španělsku jich nejvíce hlásí autonomní region Madrid, kde se za posledních 24 hodin zdvojnásobil počet potvrzených infikovaných (z 202 na 469) i počet obětí (z osmi na 16). Osmdesát procent nakažených je v domácí karanténě.

Madridský region už dříve mimo jiné uzavřel střediska, kam přes den dochází senioři, a omezil návštěvy v domovech důchodců. Právě pro starší a nemocné lidé je nákaza novým koronavirem nejnebezpečnější. Dnes má vedení oblasti rozhodnout, zda přijme další opatření.

Druhým nejhůře postiženým regionem ve Španělsku je Baskicko, kde se dosud potvrdilo 149 případů nákazy a šest infikovaných zemřelo.

Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes novinářům řekl, že vláda nemá bezprostředně v úmyslu plošné uzavření škol v celé zemi, jako k tomu sáhla Itálie. "V tuto chvíli přijímáme chirurgická opatření, tedy pouze teritoriální podle jednotlivých ohnisek," citoval ministra deník El Mundo. Situace se ale podle Illy může rychle změnit.

Předseda španělské vlády Pedro Sánchez dnes oznámil, že brzy oznámí plán opatření, která mají pomoci zmírnit ekonomické dopady šíření koronaviru.

reklama