Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do babyboxu ve Svitavách někdo odložil holčičku

Do babyboxu ve Svitavách někdo odložil holčičku

Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Babyboxy v Česku zachránily život už 264 dětem. V noci na pondělí někdo ve Svitavách v Pardubickém kraji odložil novorozenou holčičku. Miminko dostalo jméno Klaudie. 

Novorozeně někdo odložil do babyboxu ve svitavské nemocnici v noci z neděle na pondělí. Miminko bylo zabalené do červené peřinky, je donošené a podle lékařů se zdá být v pořádku. Klaudie váží 3,2 kilogramu a měří 50 centimetrů. Pupečník neměla ošetřený a narodila se jen chvíli před umístěním do schránky.

Jde o první dítě ve svitavském babyboxu, který funguje přesně deset let. "Ať žije Klaudie, která navýšila počet odložených holčiček na 145, zatímco chlapečků je 119," uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Babybox je zařízení, do kterého mohou zejména matky zcela anonymně odložit své zpravidla novorozené děti. Jde o speciálně vybavenou schránku, která je umístěná na dobře přístupném místě, většinou v blízkosti zdravotnického zařízení. Matka má po odložení několik minut čas na bezpečný a anonymní odchod, až poté jsou informováni zdravotníci. 

V Česku aktuálně funguje přes 80 babyboxů, které již zachránily život více než 260 novorozeným dětem. 

Témata:  BabyBox Pardubický kraj

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 17:25

Za zimním počasím vyražte na hory. Zvláštní bude situace na Šumavě

Nejmrazivější epizoda probíhající zimy je sice za námi a pozvolna se otepluje, ale na horách bude nadcházející víkend stále zimní. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové však upozornili, že sněhové podmínky jsou v různých oblastech odlišné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy