Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Došlo na legendárního herce. Byl rasista, jeho jméno má zmizet z názvu letiště

USA
USA
Foto: Pixabay

Kalifornští demokraté z okresu Orange County schválili rezoluci, která požaduje odstranit jméno herce Johna Waynea z názvu mezinárodního letiště a všechny další připomínky na něj. Důvodem je údajné Wayneho rasistické smýšlení, které signatáři dokládají hercovými výroky z jednoho rozhovoru pořízeného v 70. letech. Informovala o tom agentura AP.

Rezoluce odsuzuje Wayneho "rasistické a nesnášenlivé výroky" z interview z roku 1971 a vyzývá úřady okresu, aby z mezinárodního letiště odstranily Wayneho jméno, sochu a další připomínky na něj. Letišti se má vrátit jeho původní název Letiště Orange County.

Signatáři rezoluci považují za "součást národního hnutí za účelem odstranit rasistické symboly a jména lidí, kteří vyznávali nadřazenost bílé rasy".

John Wayne became a huge star, making a dozen films, during WWII, but never served and was later labelled a draft dodger. He was certainly a racist, saying publicly in 1971:""I believe in white supremacy until the Blacks are educated to a point of responsibility." #JohnWayne pic.twitter.com/ziLB1I79Uk

— alex kershaw (@kershaw_alex) June 27, 2020

Wayne, který natočil přes 170 filmů a patřil k největším filmovým hvězdám, zemřel v roce 1979. V rozhovoru s časopisem Playboy v roce 1971 řekl, že "věří v nadřazenost bělochů, dokud černoši nenabudou odpovědnosti, která jim zajistí vzdělání".

"Myslím si, že do vedoucích míst a tam, kde se rozhoduje, by neměli být dosazováni nezodpovědní lidé. Necítím vinu za to, že před pěti nebo deseti generacemi byli tito lidé otroky," prohlásil.

K osudu severoamerických indiánů řekl, že nelituje jejich porobení. "Myslím, že jsme nepochybili, když jsme jim tuto nádhernou zemi vzali. Tato naše takzvaná krádež byla jen věc přežití. Hodně lidí potřebovalo pozemky a indiáni si je sobecky chtěli ponechat," řekl.

Wayneovi příznivci považují za nesprávné soudit herce za výroky tak starého data a v době, kdy se už sám nemůže obhajovat.

Současnou širokou debatu o rasismu, nepokoje a boření pomníků zastánců rasistických názorů v USA vyvolala květnová smrt černocha George Floyda při brutálním zásahu bělošského policisty.

Témata:  John Wayne rasismus USA letiště Black lives matter

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:37

Nové detaily z vyšetřování atentátu na Trumpa: FBI řeší motiv, zbraň i nález výbušnin

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy