Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norská policie vyšetřuje noční střelbu v Oslu jako extrémní islamistický terorismus

Norská policie
Norská policie
Foto: Pixabay

Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus. Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu a obvinila ho z vraždy. Odpoledne Norsko zvýšilo stupeň ohrožení terorismem ze třetího na pátý, tedy nejvyšší. Policisté v ulicích, kteří tradičně nenosí zbraně, jsou dnes výjimečně vyzbrojeni.

Při střelbě zemřeli dva lidé, počet zraněných se vyšplhal na 21, z toho deset je zraněných těžce, uvedla veřejnoprávní stanice NRK.

Zadrženým je 42letý Zaniar Matapour, který má norské občanství a pochází z Íránu. Už dříve byl v hledáčku policie, teď odmítá vypovídat. Policie ho obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a z teroristických činů, řekl na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatlo. Jednou z hypotéz je, že šlo o zločin z nenávisti, dodal. Policie ještě během noci prohledala byt zadrženého, zabavila dvě střelné zbraně, jednu ruční a jednu automatickou, a také dva telefony.

Podezřelý má za sebou dlouhou historii násilí a výhrůžek, a norská tajná služba PST ho měla v hledáčku od roku 2015 v souvislosti s obavami z jeho radikalizace a členstvím v islamistické extremistické síti, uvedl na odpolední tiskové konferenci šéf PST Roger Berg. Tajné služby podle něj se zadrženým během uplynulého měsíce hovořily, násilné úmysly však u něj nezaznamenaly. Berg zmínil také předchozí duševní obtíže zadrženého.

Norskou metropolí měl dnes projít průvod za práva komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), pořadatelé ho ale na doporučení policie zrušili, uvedla stanice TV2. Stovky lidí zákazu nedbaly a vydaly se po trase průvodu s duhovými vlajkami za skandování hesla "boj pokračuje". Norsko si letos připomíná 50 let od povolení vztahů osob stejného pohlaví. K pochodu hrdosti se vázalo mnoho doprovodných akcí.

Byl to "krutý a hluboce šokující útok na nevinné lidi," napsal na facebooku norský premiér Jonas Gahr Störe. "Zatím nevíme, co za tímto hrozným činem stojí, ale queer lidem, kteří mají strach a truchlí, chci říct, že stojíme při vás," dodal. V podobném duchu se vyjádřilo i několik dalších vládních činitelů. Queer je označení pro všechny, jejichž identita není heterosexuální.

"Brutální a hrozné," napsal na twitteru předseda norského parlamentu Masud Gharahkhani, který se narodil v Íránu a do Norska se přistěhovat v pěti letech. "Lidé byli ve městě, aby prožili rozmanitost a lásku. Postarejte se o sebe navzájem," dodal.

Střelba se odehrála kolem jedné hodiny ranní na třech místech v bezprostřední blízkosti, a to u podniku London Pub, jazzového klubu Herr Nilsen a stánku s rychlým občerstvením. Policie dostala první upozornění 14 minut po jedné hodině. Podezřelý byl zadržen o pět minut později, uvedla agentura AFP.

Norsko je relativně bezpečná země, v roce 2011 jí ale otřásl útok pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika. Ten 22. července 2011 nejprve ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.

Témata:  střelba Norsko policie Norsko

Související

Aktuálně se děje

14. listopadu 2024 18:25

14. listopadu 2024 14:38

Důchody slavných: Jaroslava Obermaierová v maléru. Nehraje a jen z penze se nedá žít

Lidé se často dohadují o tom, jak vysoké důchody mají slavné osobnosti, když si některé z nich na výši penze stěžují. Problémy možná čekají osmasedmdesátiletou herečku Jaroslavu Obermaierovou. Souvisí to s jejím angažmá v nekonečném televizním seriálu Ulice. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mar-a-Lago

Z budování vlády se stala obrovská bezpečnostní operace. Mar-a-Lago je terčem Číny a Íránu

Federální agentury chránící nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa zažívají krušné chvíle. Zatímco si budoucí šéf Bílého domu buduje vládní administrativu, po pozemcích jeho floridské rezidence Mar-a-Lago se pohybuje velké množství neprověřených lidí. Nepomáhá ani fakt, že se rezidence nachází poblíž vody, kterou aktuálně musí mít pod kontrolou Pobřežní stráž USA. V ohrožení jsou dále mobilní telefony spolupracovníků zvoleného prezidenta – na čemž se aktivně podílí Čína.