reklama

Ve středu tamní úřady oznámily 293 dalších úmrtí, tedy od počátku epidemie denní maximum. Celkem se v zemi s deseti miliony obyvatel od propuknutí nákazy koronavirem infikovalo 668.951 lidí, z nichž 11.305 zemřelo.

Situace není "špatná"; je "příšerná", řekl Costa v rozhovoru se stanicí TVI. "Nemá smysl přiživovat iluzi, že to teď není nejhorší. A tento nejhorší moment tu s námi zcela jistě bude ještě několik dalších týdnů," dodal premiér.

Costa v rozhovoru přiznal, že k současné kritické situaci částečně přispěla i vláda uvolněním restrikcí mezi Vánoci a začátkem nového roku. Svůj podíl na tom však nese i nová mutace koronaviru, která se objevila loni v Británii a která se hojně rozšířila i v Portugalsku.

"Určitě tu došlo k chybám: často, když jsem informoval Portugalce ... a když příjemce nerozumí zprávě, tak je to chyba posla, o tom nepochybuji," domnívá se Costa.

Agentura DPA ve středu uvedla, že Portugalsko zvažuje kvůli přeplněným nemocnicím a problémy s distribucí kyslíku nemocným s covidem-19 oficiálně požádat o pomoc další členské země Evropské unie. Německo do země již vyslalo své vojenské lékaře, kteří vyhodnotí, jakou pomoc Portugalsko potřebuje.

Costa však varoval, že Německo a další evropské země mohou pomoci jenom do určité míry. Portugalsko například kvůli své geografické poloze nemůže spoléhat na to, že se ostatní země postarají o jeho pacienty.

"Pro zemi, která se jako Portugalsko nachází mezi Atlantikem a Španělskem, je to jiné než pro zemi uprostřed Evropy hraničící s několika zeměmi, kde je tedy přeshraniční spolupráci mnohem běžnější a jednodušší," dodal Costa.

Německo navíc nemůže poskytnou Lisabonu to, co země potřebuje nejvíc; doktory a sestřičky. "Mají ventilátory, ale ty momentálně nepotřebujeme, protože jich máme dostatek," uzavřel premiér.

reklama