Gazprom minulý týden obvinil Ukrajinu, že zadržuje část plynu, který je určen Moldavsku. Ruský podnik pohrozil omezením dodávek do Moldavska, začátek anoncoval na dnešek. Trasu přes Moldavsko Gazprom v omezené míře využívá i pro tranzit plynu dál do Evropy. Ukrajinský provozovatel plynovodní soustavy tvrzení Gazpromu vzápětí odmítl a naopak obvinil Rusko, že používá energie jako zbraň.

V dnešním prohlášení Gazprom uvedl, že moldavská plynárenská společnost Moldovagaz zaplatila za listopadové dodávky plynu. Dodal, že obdržel platby za plyn, který označil za určený pro moldavské zákazníky, ale který podle něj zůstal na Ukrajině.

Ruský podnik dále Moldavsko obvinil z "pravidelného porušování" platebních povinností. "Gazprom si vyhrazuje právo snížit nebo zcela pozastavit dodávky v případě porušení platebních povinností," dodala ruská společnost.

Šéf firmy Moldovagaz Vadim Ceban oznámil, že zálohy za listopad se zdvojnásobily na 42 milionů dolarů (necelých 982 milionů Kč) kvůli zvýšené poptávce po plynu ze strany separatistického moldavského regionu Podněstří, kde jsou umístěna ruská vojska. Moldovagaz ale podle něj tuto částku zaplatil.

Gazprom dále uvedl, že dnes dodá do Evropy přes Ukrajinu 42,2 milionu metrů krychlových plynu, což je jen mírný pokles oproti nedělní úrovni 42,6 milionu metrů krychlových. Oba údaje zahrnují toky do Moldavska.