Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Huawei neuspěl s žalobou proti zákazu v USA

Huawei P8
Huawei P8
Foto: Pixabay

Americký soud zamítl žalobu čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei zpochybňující zákon, který vládě Spojených států a jejím dodavatelům kvůli bezpečnostním obavám zakazuje používání produktů tohoto podniku. Informovala o tom dnes agentura AP.

Společnost Huawei v žalobě z loňského března požadovala, aby soud označil zákaz za neústavní. Huawei argumentovala tím, že zákon trestá pouze jednu firmu, které odepírá její práva a pro kterou je v podstatě ekvivalentem "trestu smrti".

Podle odborníků neměla žaloba téměř žádnou šanci na úspěch, ale byla jednou z mála možností, jak mohla Huawei zákon napadnout. Čínská společnost uvedla, že ji rozhodnutí soudu zklamalo a že bude zvažovat další možné právní kroky.

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro vládu v Pekingu, což Huawei odmítá. Washington firmu vyloučil z budování sítí páté generace (5G) a ke stejnému postupu se snaží přimět také své spojence.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.

Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory. Technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Témata:  Huawei USA

Související

Aktuálně se děje

6:05

Češi vstoupili do MS ve fotbale porážkou. Krejčího gól na body nestačil

Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.