reklama

Společnost Huawei v žalobě z loňského března požadovala, aby soud označil zákaz za neústavní. Huawei argumentovala tím, že zákon trestá pouze jednu firmu, které odepírá její práva a pro kterou je v podstatě ekvivalentem "trestu smrti".

Podle odborníků neměla žaloba téměř žádnou šanci na úspěch, ale byla jednou z mála možností, jak mohla Huawei zákon napadnout. Čínská společnost uvedla, že ji rozhodnutí soudu zklamalo a že bude zvažovat další možné právní kroky.

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro vládu v Pekingu, což Huawei odmítá. Washington firmu vyloučil z budování sítí páté generace (5G) a ke stejnému postupu se snaží přimět také své spojence.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.

Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory. Technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

reklama