Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán čeká druhé kolo prezidentských voleb. Nepřišla ani polovina voličů

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Íránci zatím nevybrali nástupce tragicky zesnulého Ebrahíma Raísího. O novém prezidentovi se rozhodne v druhém kole voleb, v němž se utkají reformista Massúd Pezeškiján a bývalý íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí. Podle agentur o tom informovalo íránské ministerstvo vnitra. 

Voliči odevzdali celkem 24 a půl milionu hlasovacích lístků, přičemž Pezeškiján získal 10,4 milionů hlasů a Džalílího podpořilo 9,4 milionu voličů. Ani jeden z kandidátů tak neobdržel potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, proto se 5. července uskuteční druhé kolo prezidentských voleb.

V prvním kole kandidovali celkem čtyři kandidáti. Třetího předsedu parlamentu Mohammada Kálíbáfa volilo 3,3 milionu lidí, exministrovi vnitra Mostafá Púrmohammadímu náleželo jen 200 tisíc hlasů. Volební účast činila asi 40 procent a byla nejnižší od revoluce v roce 1979.

Íránské prezidentské volby se původně měly konat až v příštím roce, ale urychlila je tragédie. Úřadující prezident Ebráhím Raísí totiž zahynul 19. května při nehodě vrtulníku. 

Jak poznamenala agentura Reuters, výsledek voleb by neměl přinést žádnou zásadní změnu íránské politiky v otázce jaderného programu či podpory militantních skupin na Blízkém východě, protože moc pevně drží v rukou nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Prezident řídí vládu a může ovlivňovat tón íránské politiky. 

Témata:  Írán Ebrahím Raísí

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy