reklama

V zemi, která má zhruba 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 4,1 milionu lidí. Z nich 94.015 nákaze podlehlo.

Pandemie zasáhla Írán nejvíce ze všech zemí v této části světa. Nový nárůst počtu nakažených přiživuje hlavně vysoce infekční mutace delta. Ve středu země překročila symbolickou hranici čtyř milionů nakažených, ale úřady přiznávají, že oficiální statistiky hluboko zaostávají za reálným stavem věcí. Více než 12,5 milionu ze zhruba 83 milionů obyvatel Íránu byl očkováno jednou dávkou vakcíny proti covidu-19, obě dostalo jen asi 3,7 milionu lidí, připouští ministerstvo zdravotnictví.

Podle íránských úřadů jsou také obyvatelé dost laxní při dodržování opatření, jako je nošení roušek či udržování rozestupů. V zemi se těmto opatřením podle médií podřizuje méně než 40 procent obyvatel.

Íránské úřady se zdráhají zavést přísnější opatření v době, kdy se země vedle koronaviru potýká i s tvrdými dopady amerických sankcí, globální izolace, nejhorších výpadků proudu za poslední roky a s dopady protestů kvůli nedostatku vody na jihozápadě Íránu.

Situaci komplikuje nízká proočkovanost, mnoho zdravotníků v přední linii bylo očkováno vakcínou íránské výroby nebo čínskou vakcínou Sinopharm, které podle dostupných zpráv mohou být méně účinné než jiné očkovací látky. Írán také dováží ruskou vakcínu Sputnik V a prostřednictvím programu COVAX také vakcínu AstraZeneca.

reklama