reklama

"V souladu se svým pevným závazkem zachránit dohodu, kterou se USA pokusily torpédovat, je Írán nejaktivnější stranou ve Vídni a předložil nejvíce návrhů," napsal na twitteru mluvčí íránské diplomacie Saíd Chatíbzádeh s odkazem na rozhovory vedené v rakouské metropoli o možném zachování zmíněné dohody.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v pátek vyzvala Teherán, aby co nejrychleji odpověděl na dotaz týkající se prodloužení dohody o monitorování jeho jaderných provozů. Agentura přitom považuje za nezbytné, aby byly nadále shromažďovány údaje o íránských jaderných aktivitách.

V rámci mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, podepsané před šesti lety, má MAAE tyto aktivity kontrolovat analyzováním snímků z monitorovacích kamer umístěných v íránských jaderných provozech. Írán ale dohodu v roce 2019 přestal dodržovat, protože USA od ní rok předtím odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Nynější americký prezident Joe Biden se snaží dohodu oživit.

Podle Teheránu jsou to Spojené státy, nikoli Írán, kdo se musí rozhodnout, zda se k dohodě vrátí a začne plnit své závazky. Íránské ministerstvo zahraničí opakovaně uvedlo, že Írán zastaví kroky, jimiž dohodu porušuje, jakmile budou zrušeny americké sankce.

"Stále věřte, že dohoda je možná, pokud se USA rozhodnou opustit Trumpovo neúspěšné dědictví," napsal dnes Chatíbzádeh na twitteru. "Írán nebude vyjednávat pořád," upozornil ale zároveň íránský mluvčí.