reklama

Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Oficiální informace o případných obětech a rozsahu škod způsobených útoky zatím nejsou k dispozici.

Íránská státní televize předtím informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad "desítky" raket typu země-země.

Americko-íránské vztahy a celkovou situaci na Blízkém východě v posledních dnech značně vyhrotilo zabití íránského generála Solejmáního při pátečním americkém útoku poblíž bagdádského letiště. Írán Spojeným státům sliboval tvrdou odplatu.

Íránské revoluční gardy podle agentury AP varovaly USA a jejich spojence v regionu před odvetnými údery za raketový útok v Iráku, který podle nich byl odplatou za zabití Solejmáního. Americký ministr obrany Mark Esper několik hodin před útokem, který byl zahájen kolem 1:30 místního času, prohlásil, že Spojené státy by měly očekávat odplatu ze strany Íránu. Americký prezident Donald Trump zároveň varoval, že jakýkoli íránský útok na americká zařízení nebo občany bude mít za následek tvrdou americkou reakci.

"Varujeme všechny spojence Američanů, kteří poskytli své základny jejich teroristické armádě, že jakékoli území, z něhož vzejdou agresivní činy vůči Íránu, se stane terčem," varovaly gardy a pohrozily také Izraeli. Gardy rovněž vyzvaly Washington, aby stáhl všechny své vojáky rozmístěné v sousedství Íránu.

"Je jasné, že tyto rakety byly odpáleny z Íránu," uvedl v noci na dnešek mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman. "Zatímco vyhodnocujeme situaci a naši reakci, podnikneme všechny nezbytné kroky k ochraně a obraně amerických vojáků, partnerů a spojenců v regionu," ujistila americká armáda.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla "zcela zničena", tvrdí íránské revoluční gardy. Podle íránské televize Teherán hrozí "ještě ničivějšími odpověďmi" v případě nového amerického útoku.

"Pracujeme na vyhodnocení prvních škod způsobených konfliktem," řekl mluvčí Hoffman.

Podle agentury AFP dopadlo na základnu Ajn al-Asad nejméně devět raket, podle zdrojů agentury Reuters nejméně sedm. Televize Al-Majádín uvedla, že nad základnou přelétávaly americké vrtulníky a byly slyšet sirény. Po nejméně dvojím útoku byl na základně vyhlášen poplach.

Íránské revoluční gardy označily útok na základnu "obsazenou Američany" za "naprostý úspěch v každém ohledu".

Podle nejmenovaného zdroje, který Reuters potvrdil odpálení raket na základnu, zatím nejsou k dispozici žádné informace o případných obětech nebo škodách způsobených útokem.

Základnu Ajn al-Asad v prosinci 2018 navštívil prezident Trump a loni v listopadu i viceprezident Mike Pence. Bílý dům v úterý večer uvedl, že o zprávách o útoku na americká zařízení v Iráku ví a prezident Trump je informován.

Zpravodajská televize CNN ukázala po útoku záběry z příchodu ministrů obrany Marka Espera a zahraničí Mikea Pompea a také šéfa amerického sboru náčelníků štábů Marka Milleyho do Bílého domu.

Čeští vojáci podle úterního sdělení českého ministerstva obrany zůstávají v Iráku na svých základnách, kde jsou přijata opatření k zajištění maximální bezpečnosti; podobné je to s policisty. V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů; obě mise jsou nyní pozastavené.

USA mají v Iráku v současnosti zhruba 5000 vojáků, kteří jsou součástí mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). V Irbílu je umístěno na 115 německých vojáků. Podle mluvčího bundeswehru jsou po íránském útoku všichni v pořádku.

Loading...

4 komentáře (Poslední 08.01. 16:00) Napište svůj názor

reklama