Ukrajinské letadlo podle komuniké íránských ozbrojených sil přelétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním revolučním gardám, a bylo omylem považováno za nepřátelský cíl. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, aby do budoucna takovýmto chybám předešla.

Boeing 737 ukrajinské letecké společnosti Ukraine International Airlines (UIA) se zřítil ve středu krátce po startu z teheránského letiště, žádný z cestujících ani členů posádky havárii nepřežil. Ihned se objevily spekulace, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde působí rovněž američtí vojáci. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že v té době byla z toho důvodu v pohotovosti íránská protivzdušná obrana.

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí byl v pátek informován, že letadlo omylem sestřelili Íránci, a vyslovil se pro to, aby tato informace byla po schůzce bezpečnostního vedení zveřejněna, uvedla s odvoláním na íránská média agentura Reuters.

Íránský prezident Hasan Rúhání na twitteru uvedl, že Írán hluboce lituje "velké tragédie a neomluvitelného omylu". Ujistil také, že incident nelze ponechat bez objasnění; nyní je podle něj nutné stanovit příčiny tragédie a stíhat ty, kteří se dopustili neodpustitelné chyby.

Ještě předtím íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru napsal, že pád ukrajinského letadla způsobila lidská chyba, která se stala "v době krize způsobené nezodpovědným chováním Američanů".

Írán až do pátku sestřelení ukrajinského letadla popíral. O tom, že ukrajinský letoun, možná omylem, sestřelili Íránci, hovořil přitom již ve čtvrtek s odvoláním na informace tajných služeb kanadský premiér Justin Trudeau, jehož země v troskách letadla přišla podle aktualizované bilance o 57 občanů.

O této možné příčině katastrofy boeingu se ještě dříve zmínila americká média a prezident Donald Trump neurčitě řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl. O variantě sestřelení se zmínil také britský premiér Boris Johnson a šéf australské vlády Scott Morrison.