Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán se po smrti prezidenta chystá na předčasné volby

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Íránské úřady prozatím neinformovaly o vyhlášení státního smutku a dalších státních aktech souvisejících s tragédií. Příčina havárie je předmětem vyšetřování, dodala al-Džazíra.

Místní televize včetně IRIB TV mezitím odvysílaly záběry Íránců, kteří se scházejí v ulicích i mešitách na společných modlitbách. Na vrcholech kopl svatyní ve městech Mašhad a Kum, které jsou centry šíitského učení, vyvěsily na znak smutku černé vlajky.

Zármutek v souvislosti s Raísího smrtí vyjádřili i v Teheránu žijící židé, informoval v pondělí na svém webu deník Jerusalem Post s odvoláním na prohlášení Teheránské židovské asociace.

Prováděním funkce íránského prezidenta bude po tragické smrti Ebráhíma Raísího zřejmě pověřen první viceprezident Mohammad Mochber. Írán se současně bude připravovat na předčasné volby, které se podle ústavy mají konat do 50 dnů, informovala agentura AFP.

AFP dodala, že Mochberovo dočasné jmenování vyžaduje souhlas nejvyššího íránského vůdce ajatolláha Alího Chameneího, který má poslední slovo ve všech státních záležitostech.

Prezidentské volby se v Íránu konají každé čtyři roky. Ústava omezuje počet funkčních období na dvě. Funkce premiéra v Íránu neexistuje a prezident, kterému pomáhá několik viceprezidentů, je zodpovědný i za jmenování a řízení kabinetu.

Témata:  Írán

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy