Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán zachraňuje, co zbývá z jeho jaderného programu

Íránské jaderné zařízení Fordo
Íránské jaderné zařízení Fordo
Foto: Google Earth

Írán se podle dostupných informací snaží zachránit, co zbývá z jaderného programu, než bude příliš pozdě. Tvrdí to zdroje izraelského deníku The Jerusalem Post. Teherán chce ochránit, co půjde, opevnit zařízení a schovat vybavení, u kterého to jde udělat. 

Satelitní snímky prokázaly, že Írán se už v týdnech, které předcházely víkendové eskalaci, snažil opevnit jaderná zařízení. Nyní se i během probíhajících bojů snaží zachránit, co se dá, tvrdí zdroje zmíněného deníku. List zároveň napsal, že íránská jaderná zařízení se zatím nestaly cílem pro americké či izraelské zbraně v rámci nynější operace.

Deník také připomněl, že program byl poškozen už při loňských úderech proti Íránu. Američané totiž udeřili v Íránu již v loňském roce, protože tamní režim navzdory tvrzením, že jeho jaderný program je určen čistě pro civilní účely, začal obohacovat uran na úroveň, která je blízko možnému využití ve zbraních hromadného ničení. V červnu tak došlo na údery proti íránským jaderným zařízením.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v těchto dnech informoval, že v Isfahanu se má stále nacházet uran obohacený na 60 procent. Podle šéfa agentury Rafaela Grossiho nejsou důkazy o tom, že by došlo k útoku na Natanz, kde dochází k obohacování uranu. Grossi zmínil, že jeho úřad se snažil kontaktovat íránské úřady, ale zatím čeká na odpověď. 

Agentura opakovaně varuje, že omezený přístup a mezery v monitoringu komplikují snahy udělat si ucelený obrázek o íránském jaderném programu. 

Témata:  Írán jaderný výzkum

Související

Aktuálně se děje

19. června 2026 17:47

Televizní hvězda Pavel Dumbrovský měl vážnou nehodu. Srazilo ho auto, měsíce se nesmí pohnout

Bývalý populární moderátor Televizních novin na TV Nova Pavel Dumbrovský utrpěl vážná zranění při čtvrteční nehodě na kole v pražských Kunraticích. Podle dostupných informací mu nedala přednost řidička osobního automobilu, která odbočovala doleva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy