Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránská loď vyslala nouzový signál, na pomoc přispěchali námořníci USA

USS Lassen
USS Lassen
Foto: navy.mil

Posádka amerického torpédoborce pomohla v Ománském zálivu íránské lodi, která se dostala do potíží. V prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, to oznámila mezinárodní námořní koalice působící v tamních vodách. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy a mezi oběma zeměmi panuje značné napětí kvůli obnoveným americkým sankcím proti Teheránu.

Loď plující pod íránskou vlajkou ve čtvrtek ohlásila potíže kvůli poruše motoru a vyslala nouzový signál. Když se Američané přiblížili, vysvětlila posádka porouchaného plavidla, že nefunguje baterie motoru a že jí došla voda i jídlo.

Američané vodu i potraviny poskytli, ale neměli k dispozici baterii požadovaného typu, takže přivolali ománskou pobřežní stráž. Zachovali se podle AFP podle mezinárodních konvencí, které předpokládají, že lodní posádky pomohou jakémukoli jinému plavidlu v nesnázích, a to bez ohledu na to, odkud pochází.

USA mají v Bahrajnu 5. flotilu svého námořnictva, jejímž úkolem je chránit ropné trasy v oblasti Perského zálivu. Na tuto trasu dohlížejí plavidla mezinárodní námořní koalice, v níž jsou kromě Američanů také Turci, Pákistánci i Evropané. Ománský záliv se nachází jižně od Hormuzského průlivu, který spojuje Perský záliv s Ománským.

Témata:  Írán U.S. Navy USA

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.