Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italské stíhačky v Polsku zasahovaly, ruské letouny byly moc blízko

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Italské stíhačky rozmístěné v Polsku v rámci posílení východního křídla Severoatlantické aliance dnes a ve čtvrtek zasahovaly v pohraniční oblasti s Ruskem kvůli přibližujícím se ruským letounům, uvedl dnes server Onet s odvoláním na velení italského letectva. Dodal, že taková situace se v posledních dnech opakovala.

"Další dva starty za leteckého poplachu pro eurofightery z italského letectva zapojených do mise air policing v Polsku. Italské stíhačky vzlétly včera a dnes, aby zachytily ruské letouny letící poblíž hranic NATO," uvedlo velení letectva na twitteru.

Italské stíhačky Eurofighter z letecké základny v Malborku musely vzlétnout i 5. října a 30. září. Malbork leží nedaleko Kaliningradské oblasti, nejzápadnější výspy Ruska na březích Baltu.

Italské stroje jsou v Malborku v rámci mise, která má posílit především protivzdušnou obranu pobaltských států, jež nemají vlastní stíhací letectvo. Při zajištění vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska se spojenci střídají po třech měsících. Aktuálně pobaltské nebe střeží stíhači z Maďarska a Německa, podporovaní Italy. Do misí v Pobaltí se pravidelně zapojuje také české letectvo se stíhačkami Gripen.

Témata:  Ruská armáda Polsko

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 10:28

Drama ve slovenské vládě. Martina Šimkovičová skončila v nemocnici

Slovenskou ministryni kultury Martinu Šimkovičovou postihly blíže nespecifikované zdravotních problémů. Šimkovičová skončila v nemocnici, úřad o přesné povaze potíží mlží. Podle mluvčí už se stav ministryně zlepšil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.