Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaderná dohoda selhala? Agentura potvrdila odstoupení Íránu

Íránský prezident Hasan Rúhání
Íránský prezident Hasan Rúhání
Foto: reprofoto Euronews

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes potvrdila, že Írán odstupuje od jaderné dohody z roku 2015, byť s možností návratu. Organizace rovněž slíbila, že o jakémkoli dalším vývoji bude včas informovat své členské země. Írán v neděli, po zabití generála Kásema Solejmáního, oznámil, že se necítí být vázán žádnými omezeními, pokud jde o obohacování uranu, zároveň ale slíbil, že bude nadále spolupracovat s MAAE.

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru napsal, že Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň. O možnostech záchrany jaderné dohody mají v pátek jednat ministři zahraničí zemí EU, informovala dnes agentura Reuters.

"MAAE si je vědoma oznámení Íránu o pátem kroku při omezování jeho závazků vyplývajících z JCPOA," sdělila dnes agentura. "MAAE potvrzuje, že prohlášení (íránské) vlády rovněž říká, že spolupráce Íránu s agenturou bude pokračovat jako dosud," uvedla dále MAAE.

Írán se v dohodě známé pod zkratkou JCPOA z roku 2015 zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Írán už podmínky dohody v posledních měsících začal postupně porušovat poté, co od ní na jaře 2018 odstoupily Spojené státy, které mezitím zavedly nové protiíránské sankce. Ostatní signatáři, kterými jsou kromě EU ještě Británie, Německo, Francie, Čína a Rusko, se nicméně stále snaží dohodu udržet při životě. Na dodržování dohody dohlíží MAAE.

"Inspektoři MAAE pokračují v ověřování a sledování aktivit v zemi," uvedla dnes mezinárodní organizace. "MAAE bude své členské státy v tomto ohledu nadále informovat o jakémkoli vývoji v náležitou chvíli," dodala MAAE.

Americký prezident Donald Trump se dnes k možným jaderným ambicím Íránu vyjádřil krátkým příspěvkem na twitteru: "Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň!"

Írán už v minulosti porušil několik omezení vyplývajících z dohody. Týkala se například čistoty a zásob obohaceného uranu nebo typu odstředivek a lokalit určených pro obohacování. Agentura Reuters však poznamenala, že Írán dosud nepřekračoval příliš výrazně limit obohacování na 3,67 procenta a v posledních měsících obohacoval na zhruba 4,5 procenta. Před dohodou to bylo 20 procent. K výrobě bomby je přitom potřeba uran obohacený na zhruba 90 procent.

Podle diplomatických zdrojů Reuters se v pátek v Bruselu mimořádně sejdou ministři zahraničí EU k diskusi o způsobech, jak by bylo možné jadernou dohodu s Íránem ještě zachránit. Podle informací ČTK není vyloučená ani přítomnost jejich íránského partnera Mohammada Džaváda Zarífa, kterého k návštěvě Bruselu o víkendu pozval šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Írán dohodu ukládá k ledu v době vypjatě nepřátelských vztahů se Spojenými státy. USA v pátek na příkaz prezidenta Trumpa usmrtily raketou z dálkově ovládaného dronu u letiště v irácké metropoli Bagdádu velitele elitních íránských jednotek generála Solejmáního. Teherán hrozí odplatou.

Témata:  Írán Mezinárodní agentura pro atomovou energii jaderný výzkum

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.