Kanadský premiér, který dnes na summitu G7 v britském Cornwallu rozhovory o Číně vedl, prohlásil, že největší světové demokracie jsou životaschopnou alternativou toho, co světu nabízí Peking.

Země G7 se pak shodly na potřebě zvolit společný přístup k exportu zboží z Číny, které je prodáváno za neférové ceny, a porušování lidských práv ze strany Pekingu, uvedl zdroj z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, který si přál zůstat v anonymitě. Stejný představitel rovněž sdělil, že mezi zástupci zemí G7 panuje shoda ohledně toho, že je potřeba vybudovat stabilní dodavatelské řetězce, a zajistit tak vzájemnou podporu demokratických zemí.

Představitelé zemí G7 se dnes na podnět amerického prezidenta Bidena dohodli na nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že iniciativa Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) je snahou omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

USA také chtějí ostatní členy G7 přimět ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů. Bidenovy a Trudeauovy výzvy v tomto směru se však zatím nesetkaly s jednoznačnou odezvou. Zatímco Británie a Francie s ním podle agentury AP ohledně potřeby odsoudit nucenou práci v Číně souhlasily, Německo, Itálie a Evropská unie nejsou zatím rozhodnuté.