Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo může za smrt Raísího? Íránská armáda zveřejnila závěry vyšetřování

Ebrahím Raísí
Ebrahím Raísí
Foto: Wikimedia Commons

Íránská armáda zatím nenašla žádné důkazy o možné trestné činnosti při havárii vrtulníku, při níž v neděli zahynul íránský prezident Ebrahim Raísí. Uvedla to íránská státní média.

"Na vraku vrtulníku nebyly nalezeny žádné díry po kulkách ani podobné stopy," citovala z prohlášení generálního štábu íránské armády státní tisková agentura IRNA.

"Vrtulník se vznítil po nárazu na vyvýšenou plochu... během komunikace mezi řídící věží a letovou posádkou nebyl zaznamenán žádný podezřelý obsah," informovala armáda. Podle jejího zjištění vrtulník s Raísím na palubě letěl před havárií po "předem naplánované trase a neopustil určenou letovou dráhu".

Íránská armáda v prohlášení také uvedla, že vrak vrtulníku byl nalezen pomocí dronů v noci na pondělí, ale náročný terén, mlha a nízké teploty ztěžovaly práci záchranných týmů. Dodala, že k vyšetření nehody " je zapotřebí delší dobu". Další podrobnosti oznámí později.

Raísího ve čtvrtek pohřbili v jeho rodném městě Mašhad na severovýchodě Íránu. Při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán přišel o život i íránský ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján.

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

"My jsme to nebyli," uvedl jeden z izraelských představitelů, který požádal o anonymitu.

Írán v dubnu podnikl vůbec první přímý útok na Izrael od začátku války v pásmu Gazy. Ze svého území vypálil desítky raket a dronů, přičemž šlo odvetu za nálet na íránský konzulát v syrské metropoli Damašek z 1. dubna, při kterém zahynulo celkem 12 lidí včetně sedmi příslušníků íránských Revolučních gard.

Teherán z útoku obvinil Izrael, ten se k němu však nepřihlásil. Obě země jsou dlouholetými úhlavními nepřáteli.

Raísí, šéf íránské diplomacie Hosejn Amír Abdollahján a dalších sedm lidí zahynulo při havárii vrtulníku při návratu z íránské provincie Východní Ázerbájdžán, kde s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem inaugurovali projekt výstavby nové přehrady.

Zatímco dva vrtulníky z vládního konvoje se do Teheránu bezpečně vrátily, třetí, na jehož palubě byl i Raísí, byl od neděle odpoledne pohřešován.

Následně se objevily spekulace o příčinách nehody. Mohlo ji způsobit špatné počasí, technická porucha na vrtulníku či dokonce sabotáž. Íránské úřady zatím neuvedly příčinu nehody - v oblasti letu však v neděli panovalo nepříznivé počasí.

Témata:  Írán Ebrahím Raísí

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy