Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koncesionářské poplatky: Kde je v roce 2025 ještě platí?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Veřejnoprávní média v Evropě jsou financována různými způsoby, přičemž koncesionářské poplatky zůstávají jedním z hlavních modelů v několika zemích Evropské unie. V současnosti se tyto poplatky vybírají v deseti státech EU, přičemž ve většině z nich jsou spojeny pro televizi i rozhlas. Nejvyšší částky odvádějí domácnosti v Německu a Rakousku, zatímco nejnižší poplatky platí lidé v Portugalsku a Řecku.

V posledních letech však řada evropských států od tohoto způsobu financování ustoupila. Podle údajů Evropské vysílací unie (EBU) bylo mezi lety 2009 a 2023 zrušeno vybírání koncesionářských poplatků v devíti členských státech: Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Maďarsku, Maltě, Rumunsku, Slovensku a Švédsku. Tyto země přešly na model přímé platby ze státního rozpočtu, přičemž v některých případech, zejména ve Skandinávii, jsou tyto příspěvky navázány na vybranou daň z příjmu.

Česká republika zvýšila koncesionářské poplatky rozšířila okruh poplatníků. Od května tak dochází k růstu televizního poplatku o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového poplatku o 10 korun na 55 korun měsíčně. Součástí návrhu je také pravidelná valorizace poplatků, která má zajistit jejich reálnou hodnotu v čase.

Jednou z nejvýznamnějších změn je rozšíření definice plátců. Nově by měly domácnosti platit nejen v případě vlastnictví televizoru či rádia, ale také pokud disponují jakýmkoli zařízením schopným přijímat vysílání prostřednictvím internetu, například chytrým telefonem či počítačem. U právnických osob se plánuje opuštění současného systému poplatků podle počtu přijímačů. Nově by měly být platby odstupňovány podle počtu zaměstnanců dané společnosti.

Vláda argumentuje nutností zajistit dlouhodobou finanční stabilitu České televize a Českého rozhlasu, přičemž upozorňuje, že televizní poplatek se nezvyšoval 15 let a rozhlasový dokonce 18 let. Reálná hodnota těchto poplatků se tak v důsledku inflace snížila. Opozice, zejména hnutí ANO a SPD, však návrh ostře kritizuje. Tyto strany dlouhodobě prosazují zrušení koncesionářských poplatků a sloučení veřejnoprávních médií do jedné instituce financované přímo ze státního rozpočtu.

Témata:  televize televizní poplatky

Související

Aktuálně se děje

30. dubna 2025 14:10

Jako ve škole. Fialův zeť čelí kritice a opouští funkce

Michal Chládek, předseda Mladé ODS a zeť premiéra Petra Fialy, čelí kritice kvůli souběhu funkcí a absencím na jednáních. Po zveřejnění údajů o neúčasti rezignoval na část postů. Odmítá, že by za jeho kariérou stál rodinný vztah, a zdůrazňuje vlastní dlouhodobé angažmá v ODS od roku 2018.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František po propuštění z nemocnice

Neřešil jen víru. Papeže Františka trápilo i počasí, varoval před kolapsem

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.