Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kongo oznámilo konec 11. epidemie eboly, zemřelo během ní 55 lidí

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

V Kongu skončila téměř po půl roce už 11. epidemie eboly. Postihla západ země, nakazilo se při ní 130 lidí a zemřelo 55 nemocných. Na tiskové konferenci to dnes oznámil konžský ministr zdravotnictví Eteni Longondo.

Tato vlna epidemie začala v době, kdy na východě Konga končila oddělená epidemie eboly, při níž zemřelo 2200 lidí.

"Oznamuji konec 11. epidemie eboly v Rovníkové provincii," řekl Longondo. Úspěch přičetl dostupnosti vakcíny a přiblížení léčebných pracovišť k místnímu obyvatelstvu. Při této vlně zdravotníci naočkovali 40.000 lidí. Většina z nich žije ve vesnicích rozesetých v oblasti deštného pralesa, kde není dostupná elektřina. Zdravotníci museli zajistit vakcíně velmi nízké teploty a zkušenost s očkováním proti ebole bude v Africe podle Světové zdravotnické organizace užitečná i při očkování proti covidu-19.

Virus eboly byl objeven poblíž řeky Ebola v roce 1976 a Kongo od té doby zažilo 11 vln epidemie, což je víc než dvojnásobek ve srovnání s ostatními postiženými africkými státy. Virus se snadno šíří v podmínkách konžského pralesa. Způsobuje zvracení a průjem a šíří se kontaktem s tělesnými tekutinami a krví. Preparát k léčbě eboly vyvíjel tým americké firmy Gilead Sciences pod vedením Tomáše Cihláře, který je českého původu. Vyrobila experimentální lék remdesivir, který se nyní osvědčuje i pro pacienty s covidem-19.

Témata:  ebola Kongo

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.