Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loď u Galapág šla ke dnu, hrozí ekologická katastrofa

Velké vlny
Velké vlny
Foto: Pixmac

Na Galapágách se v neděli potopila nákladní loď s více než dvěma tisíci litry nafty na palubě. Ekvádor proto přijal opatření, která mají zabránit poškození unikátního ekosystému na tomto souostroví v Tichém oceánu, informovala dnes agentura AFP. Správci galapážského národního parku už na hladinu spustily norné stěny a rozmístily do moře savé látky.

Ekvádorská vláda podle ministra životního prostředí Raúla Ledesmy Huerty přijala "okamžitá" opatření, aby zabránila úniku nafty z havarované lodi. Správa Národního parku Galapágy na twitteru uvedla, že ve spolupráci s armádou spustila na vodu norné stěny a rozmístila absorpční materiály.

#SanCristóbal| El @parquegalapagos y @armada_ecuador colocan barreras de contención y paños absorbentes para reducir el riesgo ambiental por hundimiento de gabarra Orca, con 600 galones de diesel almacenados. Desde #SantaCruz se dispone el envío de material de contingencia. pic.twitter.com/nQ0aRVug8I

— Parque Galápagos (@parquegalapagos) December 22, 2019

Podle národního parku loď Orca havarovala v přístavu na ostrově San Cristóbal, který leží ve východní části souostroví Galapágy. Na plavidlo spadl jeřáb, který na něj překládal kontejner. Na palubě lodi bylo 600 galonů, tedy asi 2500 litrů nafty. Při nehodě utrpěl zranění jeden člověk.

Galapážské souostroví je izolovanou přírodní rezervací v Tichém oceánu vzdálenou asi 1000 kilometrů od břehů Ekvádoru, kterému patří. Tvoří je asi 130 ostrovů, na kterých žijí endemické druhy, tedy zvířata, která se vyskytují pouze tam.

Souostroví je jedním z nejzranitelnějších ekosystémů na světě. Od roku 1978 je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Žijí zde například tučňáci, leguáni a obří suchozemské želvy.

Témata:  Galapágy ekologická havárie lodní nehody

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy