Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Melania Trumpová. Jak se chudá Slovinka stala manželkou nejmocnějšího muže světa?

Melania Trumpová
Melania Trumpová
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Melania Trumpová, bývalá první dáma Spojených států, je známá svou elegantní vizáží a rezervovaným stylem, který ji výrazně odlišoval od ostatních prvních dam. Narodila se 26. dubna 1970 v Sevnici ve Slovinsku jako Melanija Knavs, později si své jméno anglicizovala na Melania Knauss.

Její životní cesta vedla od skromných poměrů ve Slovinsku až na vrchol světového veřejného života jako první dámy vedle Donalda Trumpa.

Melania Trumpová vyrůstala v Sevnici, malém městě na jihu tehdejší Jugoslávie, dnes Slovinska. Její otec Viktor Knavs pracoval jako manažer prodejny aut a matka Amalija byla dětskou módní návrhářkou. Rodina žila v malém panelovém bytě a prožila si standardní život dělnické třídy. Od raného věku Melania projevovala zájem o módu, což bylo ovlivněno prací její matky. I když její život v Jugoslávii nebyl luxusní, vychovávala ji rodina s cílem uspět, což později Melania využila v plné míře.

Melania začala s modelingem ve svých šestnácti letech. Brzy si jí všimly modelingové agentury v Evropě, což jí umožnilo cestovat do Milána, Paříže a dalších světových módních metropolí. V roce 1996 se přestěhovala do Spojených států, kde měla více příležitostí ke kariérnímu růstu. Její modelingová dráha zahrnovala práci pro prestižní módní časopisy jako Vogue, Harper’s Bazaar a Vanity Fair. Právě modeling byl klíčem k jejímu životnímu zvratu a otevřel jí dveře k bohatému životu v USA.

Melania se s Donaldem Trumpem setkala v roce 1998 na večírku v New Yorku. Navzdory jejich věkovému rozdílu a rozdílnému původu si padli do oka. Melania se rychle stala stálou součástí Trumpova života a roku 2004 se zasnoubili. Svatba proběhla v roce 2005 v Palm Beach na Floridě a svatbu doprovázela pozornost světových médií. V roce 2006 Melania a Donald přivítali na svět svého jediného syna Barrona.

Melania Trumpová se stala první dámou Spojených států 20. ledna 2017 po inauguraci svého manžela. Její role v Bílém domě byla zcela odlišná od předchozích prvních dam. Od začátku se držela spíše v pozadí, což přitahovalo smíšené reakce. Jako první dáma mluvila plynně několika jazyky a dokázala reprezentovat USA na mezinárodních setkáních, avšak zaměřovala se hlavně na rodinné hodnoty a ochranu soukromí svého syna.

Jedním z jejích hlavních programů v Bílém domě byla iniciativa „Be Best,“ která byla zaměřena na zdraví dětí, boji proti šikaně na internetu a problematiku drogové závislosti mezi mládeží. Program se setkal s podporou i kritikou, především kvůli tomu, že její manžel sám často používal Twitter ke kritice a osobním útokům. Melania se však snažila udržet svůj program nezávislý na postoji svého manžela a zaměřila se na podporu pozitivního chování u dětí.

Melania Trumpová si vytvořila jedinečný styl první dámy, který se vyznačoval elegancí a luxusem. Byla často viděna v návrhářských šatech od významných módních značek, což přitahovalo pozornost módních magazínů i veřejnosti. Měla velmi rezervovaný styl komunikace a vyhýbala se mediálním vystoupením. Tím si vysloužila přezdívku „tichá první dáma,“ což vyvolalo různé spekulace o její roli ve vládě.

Její módní výběr byl často předmětem debat. Například během návštěvy detenčního centra pro děti migrantů v Texasu měla na sobě kabát s nápisem „I really don’t care, do u?“ (Opravdu mě to nezajímá, a tebe?). Tento kontroverzní outfit vzbudil kritiku a obavy o tom, jaký postoj k dané problematice zaujímá. Melania později tvrdila, že tento výběr neměl hlubší politický význam, ale mnozí to interpretovali jako známku její rezervovanosti a možného vnitřního konfliktu.

Po odchodu Donalda Trumpa z úřadu v roce 2021 se Melania stáhla do soukromí a zaměřila se na rodinný život. Spolu s manželem a synem Barronem se přestěhovali na Floridu, kde roky pokračovali v životě daleko od centra politického dění. Melania se nyní věnuje rodině a charitativním aktivitám.

Témata:  Melania Trumpová

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.